Dzisiejsza medycyna dostarcza wiele możliwości zapobiegania ciąży. W zależności od etapu i stylu życia kobiety mamy różne preferencje i potrzeby odnośnie środków antykoncepcyjnych. Również nasze organizmy mogą inaczej reagować na te same środki. Dlatego tak ważne jest, żeby poznać bliżej nowoczesne metody antykoncepcji i dowiedzieć się, która z tych metod będzie dla nas najbardziej odpowiednia.
Podział metod antykoncepcji
Obecnie znanych jest wiele różnych form antykoncepcji, dzięki czemu można idealnie dobrać ją dla każdej pacjentki. Każda z tych metod wyróżnia się innym działaniem oraz zastosowaniem. Należy pamiętać, że wybór danej metody antykoncepcyjnej powinien zawsze nastąpić po uprzedniej konsultacji z lekarzem ginekologiem, ponieważ zależny jest od wielu indywidualnych czynników, między innymi stanu zdrowia, przebytych chorób czy nietolerancji niektórych substancji.
Naturalne metody antykoncepcji
Metody naturalne, do których zaliczamy się m.in. metodę termiczną czy metodę Billingsa polegającą na obserwacji śluzu szyjkowego, co prawda nic nie kosztują i nie ingerują w gospodarkę hormonalną kobiety, jednak ich skuteczność w porównaniu z innymi sposobami antykoncepcji jest bardzo słaba. Słaba skuteczność jest spowodowana głównie przez cztery czynniki:
- indywidualne symptomy połączone z subiektywnością oceny obserwowanego śluzu
- niska jednoznaczność oceny w okresach przejściowych pomiędzy dniami płodnymi i niepłodnymi
- duża wrażliwość oceny obserwowanych parametrów na sytuacje życia codziennego takie jak stres, zmęczenie czy niewyspanie się
- dużą wymaganą samodyscypliną w regularnej obserwacji swojego ciała
Chemiczne metody antykoncepcji
W tej grupie znajdują się wszelkiego rodzaju żele, pianki, kremy czy globulki zawierające środki plemnikobójcze. Ich zadaniem jest ograniczenie żywotności plemników oraz ich powstrzymanie, oraz zagęszczenie śluzu. Stosuje się je na 10-20 minut przed stosunkiem seksualnym. Niestety wadą tej metody jest ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej oraz podrażnień błony śluzowej pochwy.
Mechaniczne metody antykoncepcji
Znane również pod nazwą metody barierowe. Są to jedne z najpopularniejszych sposobów służących zapobieganiu ciąży, a należą do nich m.in.: prezerwatywy, wkładka domaciczna cynkowa oraz kapturki naszyjkowe. Ich głównym celem jest stworzenie bariery ochronnej, która ma utrudnić plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Ich skuteczność jest różna w zależności od konkretnej metody. O najpopularniejszej z nich — prezerwatywie — przeczytasz więcej w dalszej części tego poradnika.
Hormonalne metody antykoncepcji
Antykoncepcja hormonalna to obecnie najskuteczniejsza metoda chroniąca przed niepożądaną ciążą. Polega ona na dostarczeniu do organizmu kobiety odpowiedniej dawki syntetycznych hormonów, które spowodują zahamowanie owulacji oraz zagęszczenie śluzu pochwowego. W tej grupie znajdziemy m.in.: pigułki antykoncepcyjne, implant antykoncepcyjny, zastrzyk antykoncepcyjny czy plaster antykoncepcyjny. Metody hormonalne są szczególnie polecane — choć nie tylko — kobietom młodym, które podejmują współżycie. W zależności od stylu i etapu życia sposób podania hormonu — pigułka, implant, zastrzyk czy plaster — zostanie dopasowany tak, aby najbardziej pasował pacjentce. Wybór odpowiedniego środka wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą oraz wypisania recepty. Dla tych Pań, które szybko chciałyby się dowiedzieć więcej co jest dla nich najbardziej odpowiednie polecamy szybki formularz, dzięki któremu dowiemy się o możliwych najlepszych formach podania hormonu.
Najlepsza metoda antykoncepcyjna, czyli jaka?
Zapewne nie raz zastanawiałyście się, jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji. Odpowiedź nie jest nigdy jednoznaczna, gdyż mamy tu do czynienia z wieloma czynnikami, które prawie wszystkie są indywidualne. Dla jednej kobiety idealnym wyborem okażą się być tabletki antykoncepcyjne, dla innej wkładka wewnątrzmaciczna, a dla jeszcze innej zastrzyk. Odpowiadając więc na pytanie, najlepsza nowoczesna metoda antykoncepcyjne to taka, która będzie dopasowana do stylu i etapu życia, nie okaże się mieć wpływu na samopoczucie pacjentki i pozwalając cieszyć się pełną życia pewnie uchroni przed nieplanowaną ciążą. Inne będą zalecenia środków antykoncepcyjnych dla kobiety która ma już pełną rodzinę a inne która jest jeszcze przed okresem macierzyństwa. Inne dla kobiety która nie chce pamiętać o przyjmowaniu tabletek a jeszcze inne dla osoby która np. ze względu na istniejące przeciwwskazania nie może używać miejscowo kremów i maści.
Prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne
Jedna z najbardziej rozpowszechnionych współcześnie metod antykoncepcji, pewnie ze względu na wysoką dostępność i niskie koszty zakupu. Przez wiele kobiet jest uznawana za główną metodę ochrony przed ciążą. Czy słusznie? Nie do końca. Na początek podkreślmy, że prezerwatywy na pewno są niezbędne, jeśli mamy wielu partnerów – pomagają uchronić nas przede wszystkim przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednakże ich skuteczność w przypadku ochrony przed niechcianą ciążą nie jest najwyższa i nie zalecalibyśmy stosowania tego środka antykoncepcyjnego jako głównego.
Z kolei tabletki antykoncepcyjne nie dość, że w dłuższym okresie obciążają wątrobę, są skuteczne tak długo, jak kobieta jest zdyscyplinowana w ich przyjmowaniu. Ominięcie jednej dawki bądź zażycie jej z opóźnieniem może spowodować, że nie unikniemy nieplanowanej ciąży.
Dopochwowy pierścień hormonalny – skuteczne nowoczesne metody antykoncepcji
Jedną z nowoczesnych metod antykoncepcji jest dopochwowy pierścień hormonalny. Wykonany jest z elastycznego tworzywa, a więc umiejętne jego założenie nie wiąże się z uczuciem dyskomfortu podczas stosunku seksualnego. Zmienia się ją raz na trzy tygodnie. Jego działanie polega na uwalnianiu odpowiedniej dawki hormonów, w wyniku czego mamy zapewnioną ochronę przed ciążą. Nie wiążą się z nim skutki uboczne, jak w przypadku tabletek doustnych ani nie musimy pamiętać o dawkowaniu.
Plastry antykoncepcyjne
Kolejną alternatywą popularnej antykoncepcji są plastry antykoncepcyjne. Przyklejone na skórę uwalniają estrogen i gestagen do układu krążenia w odpowiedniej dawce. Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych jest bardzo proste; zmienia się je raz w tygodniu.
Przeczytaj również: „Jakie wady i zalety mają plastry antykoncepcyjne”.
Zastrzyk hormonalny a nowoczesne metody antykoncepcji
Kobietom karmiącym oraz tym, które źle znoszą estragen, zalecany jest zastrzyk hormonalny. Zawiera on octan medroksyprogesteronu depot (DMPA), czyli gestagen. Podaje się go raz na 3 miesiące. Zastrzyki antykoncepcyjne zalecane są częściej kobietom które nie planują posiadania potomstwa w najbliższych 6 – 12 miesiącach od zakończenia korzystania z tej metody. Przywracanie funkcji rozrodczych jest przy tej metodzie zmienne i może potrwać przez kilka miesięcy od jej zakończenia.
Wkładka wewnątrzmaciczna
Jest to zalecana nowoczesna metoda antykoncepcji dla kobiet, które mają za sobą minimum jeden poród. Wkładka wewnątrzmaciczna jest nazywana inaczej spiralą. Zapewnia wysoką skuteczność ochrony przed niechcianą ciążą.
Nowoczesne metody antykoncepcji – co wybrać?
Opisane metody nie są wszystkimi dostępnymi na rynku. Do innych należą jeszcze implanty antykoncepcyjne bądź kapturki. Co wybrać? Najprościej wybrać to co najbardziej pasuje do naszego stylu życia. Serwis KlinikaDlaKobiet.pl przygotował bardzo poręczny kwestionariusz po wypełnieniu którego dowiemy się jaka forma antykoncepcji byłaby dla nas najlepsza. Zawęzi to pole poszukiwań pozwalając skupić się na tym co dla nas najistotniejsze. Następnie można odbyć profesjonalną i bezpieczną konsultację z lekarzem Dr Sylwia Jankowską całkowicie on-line, która zaproponuje i przepisze najbardziej odpowiednią metodę antykoncepcji.