Każda z metod antykoncepcji ma swoje zwolenniczki. W zależności od trybu życia, stanu zdrowia czy indywidualnych preferencji, każda z kobiet może dobrać odpowiedni do swoich potrzeb rodzaj zabezpieczenia przed ciążą. Jedną z popularnych metod są plastry antykoncepcyjne. Jakie wady i zalety mają plastry antykoncepcyjne?
Jak działają plastry antykoncepcyjne?
Plastry antykoncepcyjne to rodzaj hormonalnej metody zapobiegania ciąży, wykorzystujący transdermalną drogę podawania składników aktywnych – hormonów. Substancje te są stopniowo uwalniane z plastra, dzięki czemu przez skórę dostają się do krwiobiegu. Zawarte w plastrze składniki to syntetyczne odpowiedniki damskich hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Głównym działaniem plastrów antykoncepcyjnych jest zapobieganie owulacji, przez utrzymywanie stałego poziomu hormonów. Dodatkowo zagęszczają śluz w szyjce macicy, co również uniemożliwia sprawne przemieszczanie się plemników w drogach rodnych kobiety.
Sposób użycia plastrów antykoncepcyjnych polega na naklejeniu plastra na suchą i pozbawioną włosów skórę – najczęściej ramienia lub brzucha. Plastry antykoncepcyjne należy zmieniać co 7 dni, najlepiej w tym samym dniu tygodnia i o stałej porze.
Jakie zalety mają plastry antykoncepcyjne?
Do niewątpliwych korzyści płynących ze stosowania plastrów antykoncepcyjnych w porównaniu do innych metod, należy zdecydowanie łatwość i wygodne użytkowanie. Przyjmowanie codziennie tabletek antykoncepcyjnych niesie za sobą większe ryzyko pominięcia dawki, podczas gdy o zmianie plastra musimy pamiętać co 7 dni.
Pomimo działań niepożądanych tej metody, kolejną z jej zalet jest to, że nie następuje obciążenie wątroby doustnym środkiem antykoncepcyjnym. Chociaż wciąż istnieje ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów, to jednak negatywny wpływ na układ pokarmowy jest zmniejszony.
Jakie wady mają plastry antykoncepcyjne?
Istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczność antykoncepcyjną jest punktualna wymiana na nowy plaster po tygodniu noszenia. Może to sprawiać kłopot, zwłaszcza jeśli przebywamy w tym momencie poza domem i nie mamy przy sobie nowego plastra. Opóźnienie związane z rozpoczęciem użytkowania nowego produktu antykoncepcyjnego wymusza zastosowanie dodatkowej metody zapobiegania ciąży – np. prezerwatywy.
Pozostałe wady plastrów antykoncepcyjnych wynikają przede wszystkim z działań niepożądanych, jakie niesie za sobą ich stosowanie. Zarówno w przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej, jak i plastrów antykoncepcyjnych istnieje ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Z tego powodu decydując się na tę metodę zapobiegania ciąży, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia i rozważyć bilans korzyści.
Jakie inne wady mają plastry antykoncepcyjne? Do pozostałych skutków ubocznych należą:
- bóle głowy
- nudności i wymioty
- plamienia w trakcie cyklu
- wzrost masy ciała
- spadek libido
Wady i zalety – plastry antykoncepcyjne, kto przepisze?
Każda forma antykoncepcji powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Osoba z doświadczeniem w dobieraniu antykoncepcji, indywidualnie dobierze odpowiednią metodę, tak aby jak najlepiej dopasować ją do oczekiwań pacjentki. Poprawnie dobrana antykoncepcja pozwoli uniknąć możliwych działań niepożądanych. Jeśli potrzebujesz recepty na plastry antykoncepcyjne lub inną metodę antykoncepcji dostępnej na receptę – otrzymasz ją szybko i bezproblemowo w Klinice dla Kobiet!