Menopauza (nazywana też przekwitaniem) to trwałe, fizjologiczne zatrzymanie cyklu miesiączkowego występujące najczęściej ok. 50-52. roku życia. Okres menopauzy jest poprzedzony przynajmniej kilkuletnim nieregularnym miesiączkowaniem, a co za tym idzie, szeregiem zmian w organizmie kobiety. Gdy występują nieregularne miesiączki, jajniki wydzielają mniejsze ilości estrogenów, co powoduje zaburzenia w pracy układu płciowego i nerwowego oraz zmiany w sferze emocjonalnej. To specyficzny czas w życiu kobiety. Do najczęstszych objawów w okresie menopauzy należą wahania nastroju, zaburzenia snu, uderzenia gorąca, uczucie mrowienia skóry, nietrzymanie moczu, suchość pochwy, mniejsza gęstość kości czy nawracające zapalenia dróg moczowych. Kiedy pojawiają się objawy menopauzy, należy rozważyć temat HTZ.
Hormonalna Terapia Zastępcza (w skrócie HTZ) to jedna z najskuteczniejszych dostępnych obecnie metod łagodzenia przebiegu menopauzy i jej objawów w przypadku kobiet w okresie menopauzalnym i okołomenopauzalnym. Wprowadzenie terapii HTZ polega ona na regularnym podawaniu estrogenów w niewielkich dawkach w celu uregulowania gospodarki hormonalnej organizmu. Najczęściej stosuje się estrogeny naturalne. Stosowanie Hormonalnej Terapii Zastępczej łagodzi objawy menopauzy i poprawia ogólne samopoczucie, ale (jak każda terapia z wykorzystaniem steroidów) niesie też ze sobą pewne ryzyko - dlatego nie powinna być stosowana przez dłużej niż 5 lat, a pacjentki powinny przez cały czas pozostawać pod opieką lekarza specjalisty. Ze stosowaniem HTZ wiąże się wiele mitów, stąd wiele kobiet obawia się, że hormony zaszkodzą ich zdrowiu. Niepotrzebnie jednak, gdyż przy stosowaniu HTZ pod opieką specjalisty, minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków w tym raka piersi udaru mózgu i innych.
Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów do HTZ - mogą one zawierać same estrogeny lub ich połączenie z androgenami/gestagenami. Mogą mieć postać tabletek, zastrzyków, plastrów, kremów lub specjalnych wkładek/globulek domacicznych. Stosowanie HTZ jest szczególnie polecane pacjentkom po zabiegu histerektomii (wycięciu macicy). Więcej na temat Hormonalnej Terapii Zastępczej i stosowanych w niej preparatach dowiesz się na dedykowanych podstronach.
Dr Sylwia Jankowska ukończyła II Wydział Lekarski na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie w 2001. W latach 2001 — 2005 pracowała w szpitalu położniczym im. św. Rodziny w Warszawie. W swoim dorobku dr Sylwia Jankowska posiada przeprowadzenie kilkudziesięciu operacji, odebranie ponad setki porodów i prowadzenie wielu ciąż.
Rozpocznij konsultację już teraz – wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, odpowiesz na proste pytania dotyczące Twojego zdrowia, a po opłaceniu konsultacji recepta przyjdzie sama :-)
Istnieje możliwość wystawienia recepty transgranicznej.
💜 Stałą opiekę specjalisty Klinika jest czynna 24/7 - wystarczy tylko wypełnić formularz. |
💜 Dyskrecję Mam dwudziestoletnie doświadczenie w zdrowiu kobiet, pięcioletnie w szkoleniu innych lekarzy w tej dziedzinie oraz ośmioletnie w telemedycynie. |
💜 Szybkość Kod recepty dotrze do Ciebie bez potrzeby logowania do rządowego systemu Internetowej Karty Pacjenta. |
💜 Wygodę Wszystkie formalności odbywają się przez internet - nie musisz nawet wychodzić z domu. |
💜 Profesjonalizm Mam dwudziestoletnie doświadczenie w zdrowiu kobiet, pięcioletnie w szkoleniu innych lekarzy w tej dziedzinie oraz ośmioletnie w telemedycynie. |
💜 Brak konieczności rejestracji w IKP Kod recepty dotrze do Ciebie bez potrzeby logowania do rządowego systemu Internetowej Karty Pacjenta. |
W leczeniu menopauzy stosuje się tzw. hormonalną terapię zastępczą, której zadaniem jest wyregulowanie gospodarki hormonalnej w sytuacji, kiedy ustają comiesięczne krwawienia. Na czym polega HTZ i jaka jest jego skuteczność? Jest to nic innego jak uzupełnianie niedoboru hormonów, stosując preparaty lecznicze, które zawierają je w odpowiedniej dawce i odpowiednią drogą. Choć temat hormonalnej terapii zastępczej wywołuje kontrowersje, to stosowanie terapii hormonalnej jest bezpieczne, a w większości przypadków wskazane. Rozpoczęcie HTZ powinno być poprzedzone wykluczeniem wszelkich przeciwwskazań, a więc w szczególności choroby wątroby, choroba zakrzepowo-zatorowa, choroba niedokrwienna serca, raka sutka, czy raka endometrium. Wówczas terapię hormonalną należy zastąpić innymi środkami wspomagającymi w łagodzeniu objawów menopauzy.
Wśród preparatów stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej wyróżniamy różne rodzaje i formy podania. Pamiętaj, że decyzję co do wyboru leku powinien podjąć wykwalifikowany specjalista. Zatem - na czym polega HTZ i jej rodzaje:
HTZ ciągła – Jest to jedna z najpopularniejszych terapii stosowania HTZ dla kobiet. Charakteryzuje się tym, że przez cały miesiąc podawana jest jednakowa dawka hormonów. Dodatkowo jej forma jest wygodna i bezproblemowa – wystarczy, że przyjmiesz jedną tabletkę dziennie. Takie HTZ stosować mogą kobiety, u których miesiączka nie wystąpiła od roku.
HTZ sekwencyjna – Ta terapia ma za zadanie odwzorować fizjologiczny cykl kobiety z krwawieniami miesięcznymi, ze względu na różne dawki hormonów. Ten model stosowania hormonalnej terapii zastępczej zaleca się u kobiet młodszych, u których nie minęło 12 miesięcy od ostatniej miesiączki.
HTZ estrogenowa – leczenie wskazane u kobiet z menopauzą indukowaną, czyli po zabiegu macicy wraz z jajnikami (histerotomia). Co ważne - ta terapia hormonalna może być przyjmowana w formie doustnej, przezskórnej oraz miejscowej.
HTZ przezskórna - Jest podawana w postaci plastrów naskórnych, które należy zmieniać raz lub dwa razy w tygodniu.
HTZ miejscowe – To terapia zastępcza w formie globulek, kremów bądź krążka dopochwowego. Zalecana, kiedy doustna HTZ jest niewskazana ze względu na inne problemy medyczne lub przyjmowane leki. Bywa również celowym wyborem, kiedy mamy do czynienia głównie z objawami miejscowymi niedoboru estrogenów.