Menopauza (nazywana też przekwitaniem) to trwałe, fizjologiczne zatrzymanie cyklu miesiączkowego występujące najczęściej ok. 50-52. roku życia. Okres menopauzy jest poprzedzony przynajmniej kilkuletnim nieregularnym miesiączkowaniem, a co za tym idzie, szeregiem zmian w organizmie kobiety. Gdy występują nieregularne miesiączki, jajniki wydzielają mniejsze ilości estrogenów, co powoduje zaburzenia w pracy układu płciowego i nerwowego oraz zmiany w sferze emocjonalnej. To specyficzny czas w życiu kobiety. Do najczęstszych objawów w okresie menopauzy należą wahania nastroju, zaburzenia snu, uderzenia gorąca, uczucie mrowienia skóry, nietrzymanie moczu, suchość pochwy, mniejsza gęstość kości czy nawracające zapalenia dróg moczowych. Kiedy pojawiają się objawy menopauzy, należy rozważyć temat HTZ.
Hormonalna Terapia Zastępcza (w skrócie HTZ) to jedna z najskuteczniejszych dostępnych obecnie metod łagodzenia przebiegu menopauzy i jej objawów w przypadku kobiet w okresie menopauzalnym i okołomenopauzalnym. Wprowadzenie terapii HTZ polega ona na regularnym podawaniu estrogenów w niewielkich dawkach w celu uregulowania gospodarki hormonalnej organizmu. Najczęściej stosuje się estrogeny naturalne. Stosowanie Hormonalnej Terapii Zastępczej łagodzi objawy menopauzy i poprawia ogólne samopoczucie, ale (jak każda terapia z wykorzystaniem steroidów) niesie też ze sobą pewne ryzyko - dlatego nie powinna być stosowana przez dłużej niż 5 lat, a pacjentki powinny przez cały czas pozostawać pod opieką lekarza specjalisty. Ze stosowaniem HTZ wiąże się wiele mitów, stąd wiele kobiet obawia się, że hormony zaszkodzą ich zdrowiu. Niepotrzebnie jednak, gdyż przy stosowaniu HTZ pod opieką specjalisty, minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków w tym raka piersi udaru mózgu i innych.
Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów do HTZ - mogą one zawierać same estrogeny lub ich połączenie z androgenami/gestagenami. Mogą mieć postać tabletek, zastrzyków, plastrów, kremów lub specjalnych wkładek/globulek domacicznych. Stosowanie HTZ jest szczególnie polecane pacjentkom po zabiegu histerektomii (wycięciu macicy). Więcej na temat Hormonalnej Terapii Zastępczej i stosowanych w niej preparatach dowiesz się na dedykowanych podstronach.
Dr Sylwia Jankowska ukończyła II Wydział Lekarski na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie w 2001. W latach 2001 — 2005 pracowała w szpitalu położniczym im. św. Rodziny w Warszawie. W swoim dorobku dr Sylwia Jankowska posiada przeprowadzenie kilkudziesięciu operacji, odebranie ponad setki porodów i prowadzenie wielu ciąż.
Rozpocznij konsultację już teraz – wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, odpowiesz na proste pytania dotyczące Twojego zdrowia, a po opłaceniu konsultacji recepta przyjdzie sama :-)
Istnieje możliwość wystawienia recepty transgranicznej.