Hormonalna Terapia Zastępcza - HTZ

HTZ – ulga w okresie menopauzy

Menopauza (nazywana też przekwitaniem) to trwałe, fizjologiczne zatrzymanie cyklu miesiączkowego występujące najczęściej ok. 50-52. roku życia. Okres menopauzy jest poprzedzony przynajmniej kilkuletnim nieregularnym miesiączkowaniem, a co za tym idzie, szeregiem zmian w organizmie kobiety. Gdy występują nieregularne miesiączki, jajniki wydzielają mniejsze ilości estrogenów, co powoduje zaburzenia w pracy układu płciowego i nerwowego oraz zmiany w sferze emocjonalnej. To specyficzny czas w życiu kobiety. Do najczęstszych objawów w okresie menopauzy należą wahania nastroju, zaburzenia snu, uderzenia gorąca, uczucie mrowienia skóry, nietrzymanie moczu, suchość pochwy, mniejsza gęstość kości czy nawracające zapalenia dróg moczowych. Kiedy pojawiają się objawy menopauzy, należy rozważyć temat HTZ.

Hormonalna Terapia Zastępcza (w skrócie HTZ) to jedna z najskuteczniejszych dostępnych obecnie metod łagodzenia przebiegu menopauzy i jej objawów w przypadku kobiet w okresie menopauzalnym i okołomenopauzalnym. Wprowadzenie terapii HTZ polega ona na regularnym podawaniu estrogenów w niewielkich dawkach w celu uregulowania gospodarki hormonalnej organizmu. Najczęściej stosuje się estrogeny naturalne. Stosowanie Hormonalnej Terapii Zastępczej łagodzi objawy menopauzy i poprawia ogólne samopoczucie, ale (jak każda terapia z wykorzystaniem steroidów) niesie też ze sobą pewne ryzyko - dlatego nie powinna być stosowana przez dłużej niż 5 lat, a pacjentki powinny przez cały czas pozostawać pod opieką lekarza specjalisty. Ze stosowaniem HTZ wiąże się wiele mitów, stąd wiele kobiet obawia się, że hormony zaszkodzą ich zdrowiu. Niepotrzebnie jednak, gdyż przy stosowaniu HTZ pod opieką specjalisty, minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków w tym raka piersi udaru mózgu i innych.

Do przeciwwskazań stosowania HTZ należą:

  • Zakrzepica żył głębokich/występowanie chorób zatorowo-zakrzepowych w rodzinie
  • Wysokie ciśnienie tętnicze
  • Choroba niedokrwienna serca
  • Ostra niewydolność wątroby i ciężkie choroby wątroby
  • Wysoki poziom cholesterolu
  • Aktywny/nawracający rak sutka lub błony śluzowej macicy (endometrium)/występowanie raka endometrium/sutka w rodzinie
  • Przebycie zawału serca
  • Niezdiagnozowane guzki w piersiach/krwawienie z dróg rodnych

Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów do HTZ - mogą one zawierać same estrogeny lub ich połączenie z androgenami/gestagenami. Mogą mieć postać tabletek, zastrzyków, plastrów, kremów lub specjalnych wkładek/globulek domacicznych. Stosowanie HTZ jest szczególnie polecane pacjentkom po zabiegu histerektomii (wycięciu macicy). Więcej na temat Hormonalnej Terapii Zastępczej i stosowanych w niej preparatach dowiesz się na dedykowanych podstronach.

1. Czy nadal masz krwawienia miesięczne?

2. Kiedy była twoja ostatnia miesiączka?

3. Czy przeszłaś w przeszłości zabieg usunięcia macicy z jajnikami?

4. Jakie jest Twoje BMI?

5. Czy leczysz się może na serce lub masz problemy sercowo naczyniowe?

6. Czy doświadczasz wyłącznie suchości pochwy lub częstych infekcji dróg moczowych?

Udziel odpowiedzi na pytania a my pokażemy najlepsze dla Ciebie metody.
Hormonalna Terapia Zastępcza Ciągła

Hormonalna Terapia Zastępcza Ciągła

Dowiedz się więcej
Rozpocznij
konsultację
tylko 59.99zł
Hormonalna Terapia Zastępcza Sekwencyjna

Hormonalna Terapia Zastępcza Sekwencyjna

Dowiedz się więcej
Rozpocznij
konsultację
tylko 59.99zł
Hormonalna Terapia Zastępcza Estrogenowa

Hormonalna Terapia Zastępcza Estrogenowa

Dowiedz się więcej
Rozpocznij
konsultację
tylko 59.99zł
Hormonalna Terapia Zastępcza Przezskórna

Hormonalna Terapia Zastępcza Przezskórna

Dowiedz się więcej
Rozpocznij
konsultację
tylko 59.99zł
Hormonalna Terapia Zastępcza Miejscowa

Hormonalna Terapia Zastępcza Miejscowa

Dowiedz się więcej
Rozpocznij
konsultację
tylko 59.99zł
Narzędzie powyżej jest moim autorskim opracowaniem doboru formy Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ) w oparciu o główne czynniki predysponujące i wylkuczające dany rodzaj HTZ. Pomimo tego, że to narzędzie jest wykonane wg najwyższych standardów i odzwierciedla najnowsze zalecenia w diagnostyce i doborze leków, nie zastępuje ono indywidualnego badania lekarskiego. Powyższy algorytm ma znaczenie wyłącznie informacyjne, a jego zadaniem jest pomoc przy ogólnym wyborze rodzaju HTZ i poszerzenie wiedzy pacjentki o danej metodzie.
Dr Sylwia

Dr Sylwia Jankowska

Dr Sylwia Jankowska ukończyła II Wydział Lekarski na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie w 2001. W latach 2001 — 2005 pracowała w szpitalu położniczym im. św. Rodziny w Warszawie. W swoim dorobku dr Sylwia Jankowska posiada przeprowadzenie kilkudziesięciu operacji, odebranie ponad setki porodów i prowadzenie wielu ciąż.

Rozpocznij konsultację już teraz – wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, odpowiesz na proste pytania dotyczące Twojego zdrowia, a po opłaceniu konsultacji recepta przyjdzie sama :-)
Istnieje możliwość wystawienia recepty transgranicznej.

Rozpocznij konsultację