Wskaźnik powszechnie używany w medycynie do rozgraniczenia pomiędzy stanem nadwagi, otyłości, normy i niedowagi. BMI jest obliczany jako iloraz masy ciała w kilogramach i kwadratu wzrostu wyrażonego w metrach. Graficzny kalkulator KdK można znaleźć tutaj: https://klinikadlakobiet.pl/waga-bmi
2
Ciśnienie, ciśnienie tętnicze
Parametr pozwalający określić stan nadciśnienia tętniczego (za wysokiego ciśnienia krwi w tętnicach), wyrażany w postaci dwóch liczb w jednostkach [mm Hg] milimetrów słupa rtęci. Badanie takie można wykonać w gabinecie u lekarza, w niektórych aptekach a nawet w domu.
3
Cytologia, badanie cytologiczne, wymaz
Badanie diagnostyczne polegające na ocenie stanu szyjki macicy w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. U kobiet powyżej 25 roku życia zaleca się regularne badanie cytologiczne co 2-3 lata.
4
Histerektomia
Zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu macicy.
5
HTZ – Hormonalna Terapia Zastępcza
Terapia polegająca na uzupełnianiu niedoboru hormonów kobiecych w momencie, kiedy kobieta weszła w okres menopauzy.
6
IKP – Internetowe Konto Pacjenta
Bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia. Dzięki niej otrzymasz e-receptę SMS-em lub e-mailem. Więcej na pacjent.gov.pl. Nie musisz jej używać aby dostać od nas e-receptę
7
Menopauza, klimakterium
Etap w życiu kobiety, pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się. Menopauza jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego.
8
Miesiączka, menstruacja, krwawienie miesięczne
Cykliczne złuszczanie się nabłonka macicy skutkujące krwawieniem, immanentne dla kobiet w wieku rozrodczym.
9
Migrena
Powtarzający się, najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy zazwyczaj trwający od 4 do 72 godzin. Charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia i częstotliwością występowania. Bóle nasilają się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Migrenę charakteryzuje też światłowstręt, nadmierna wrażliwość na dźwięki i zapachy, nudności i wymioty.
10
Migrena z aurą
Migrena poprzedzona tzw. aurą czyli ubytkami w polu widzenia, pojawieniem się mroczków, niedowładem, drętwieniem, mrowieniem skóry a nawet zaburzeniami mowy.
11
Minipigułka
Potoczna nazwa tabletki antykoncepcyjnej jednoskładnikowej.
12
„Pigułka po”
Potoczna nazwa tabletki antykoncepcji awaryjnej.
13
Próby wątrobowe
Badanie z krwi oceniające stan wątroby. W skład tego badania wchodzą m.in.: AspAT, ALAT, bilirubina.
14
Spirala, wkładka antykoncepcyjna
Potoczna nazwa od wkładki wewnątrzmacicznej. Wyróżnia się dwa rodzaje spiral: hormonalne i niehormonalne (cynkowe).
15
Tabletka antykoncepcyjna dwuskładnikowa
Tabletka zawierająca dwa hormony estrogeny i progesteron.
16
Tabletka antykoncepcyjna jednoskładnikowa
Tabletka zawierająca tylko progesteron. Tabletka antykoncepcyjna jednoskładnikowa stosowana u kobiet u których antykoncepcja dwuskładnikowa np. w postaci tabletki, plastrów czy krążka antykoncepcyjnego jest medycznie przeciwskazana lub niepreferowana przez pacjentkę.
17
Unieruchomienie
Stan w którym nasza mobilność jest ograniczona częściowo lub całkowicie. Jest to stan np. po operacji, kiedy musimy leżeć przez dłuższy czas, lub kiedy mamy złamaną nogę i poruszamy nie o kulach.
18
Wkładka antykoncepcyjna, spirala
Inna nazwa spirali. Wyróżnia się dwa rodzaje wkładek anykoncepcyjnych: hormonalne i niehormonalne (cynkowe).