Kalkulator BMI – stosunek wagi do wzrostu

Wskaźnik BMI (body mass index) to stosunek masy ciała (wagi) do wzrostu. Jest on jednym z ważnych czynników, który określa stan fizyczny organizmu oraz stopień ryzyka wystąpienia chorób. W przypadku decyzji o antykoncepcji jest on niezwykle ważny, gdyż zbyt wysoki wynik (powyżej 30) może zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi.

Kalkulator BMI pozwala w łatwy i szybki sposób sprawdzić czy Twój wskaźnik masy ciała jest w normie oraz odpowiednio dopasować rodzaj tabletek hormonalnych jak również wielkość ich dawek.

Jak skorzystać z kalkulatora BMI?

Wpisz swoją wagę i wzrost, a skala po prawej stronie pokaże jakie jest Twoje aktualne BMI. W tabelce poniżej otrzymasz informację czy Twój wskaźnik BMI jest w normie oraz pojawią się rekomendacje co do zastosowania odpowiedniego leku w przypadku opóźniania miesiączki, antykoncepcji awaryjnej bądź hormonalnej terapii zastępczej.

Wzrost [cm]
220 -
188 -
156 -
124 -
92 -
60 -
Waga [kg]
170 -
120 -
80 -
20 -
Klasyfikacja wagi Opóźnianie miesiączki Antykoncepcja awaryjna HTZ Regularna antykoncepcja
Klasyfikacja wagi
Opóźnianie miesiączki
Antykoncepcja awaryjna
HTZ
Regularna antykoncepcja
Już teraz możesz skorzystać z profesjonalnej e-konsultacji gdzie lek zostanie bezpiecznie dobrany do twojego BMI.
Narzędzie powyżej jest moim autorskim opracowaniem doboru formy Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ) w oparciu o główne czynniki predysponujące i wylkuczające dany rodzaj HTZ. Pomimo tego, że to narzędzie jest wykonane wg najwyższych standardów i odzwierciedla najnowsze zalecenia w diagnostyce i doborze leków, nie zastępuje ono indywidualnego badania lekarskiego. Powyższy algorytm ma znaczenie wyłącznie informacyjne, a jego zadaniem jest pomoc przy ogólnym wyborze rodzaju HTZ i poszerzenie wiedzy pacjentki o danej metodzie.

Czym jest wskaźnik BMI?

Wskaźnik BMI, nazywany również wskaźnikiem Queteleta (od belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta), to najbardziej popularny sposób na to, by sprawdzić czy według norm nasza waga jest adekwatna do wzrostu. Po raz pierwszy do powszechnego użytku wszedł w latach 70-tych XX wieku i od tamtej pory jest on chętnie stosowany szczególnie w branży medycznej, sportowej jak i dietetycznej. Wartość BMI w sposób pośredni określa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie przez co pozwala stwierdzić czy cierpimy na niedowagę, wychudzenie, nadwagę lub otyłość.

W jaki sposób obliczyć wskaźnik BMI?

Aby obliczyć BMI wystarczy podzielić swoją masę ciała (w kilogramach) przez swój wzrost podniesiony do kwadratu. Wzór wygląda zatem następująco:

BMI = masa ciała [kg] / wzrost [m2]

Kalkulator BMI to wygodne narzędzie, które wykona to obliczenie za Ciebie. Wystarczy wpisać swój wzrost oraz wagę we właściwe rubryki, aby otrzymać wynik, który będzie mieścił się w kilku przedziałach. Pozwoli on określić czy masz prawidłową masę ciała w stosunku do swojego wzrostu.

Jaki jest prawidłowy wskaźnik masy ciała? - skala BMI

Normy BMI dla kobiet i mężczyzn:

  • < 16 wygłodzenie
  • 16 - 17 wychudzenie
  • 17 - 18,5 niedowaga
  • 18,5 - 24,5 wartość prawidłowa
  • 25 - 30 nadwaga
  • 30 - 35 otyłość I stopnia
  • 35 - 40 otyłość II stopnia
  • > 40 otyłość III stopnia

Zgodnie z przyjętymi normami, prawidłowa masa ciała w stosunku do wzrostu powinna dać nam wynik w przedziale 18,5 - 24,99. Jeśli wynik jaki zwróci kalkulator BMI nie będzie mieścił się w normie i wzbudzi w Tobie niepokój, warto skonsultować się ze specjalistą lub zwrócić się do dietetyka, który zaleci odpowiednią dietę w celu przywrócenia odpowiedniej równowagi pomiędzy wzrostem a wagą.

kalkulator bmi

Jakie są zalety utrzymywania odpowiedniego wskaźnika BMI?

Warto w tym miejscu wpierw przybliżyć jakie ryzyko niosą ze sobą zbyt duże odchylenia od normy. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej przyczynia się do rozwoju chorób takich jak: choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, cukrzyca typu 2, miażdżyca czy insulinooporność. Jest również przeciwwskazaniem do stosowania niektórych leków, w tym również tabletek hormonalnych. Zbyt duże wychudzenie może z kolei łączyć się z pogorszeniem wchłanialności przyjmowanych leków, chorobami endokrynologicznymi czy nawet nowotworowymi.

Dzięki utrzymywaniu prawidłowej masy ciała możesz uniknąć ryzyka otyłości oraz zagrożeń zdrowotnych z nią związanych. Prawidłowa waga to nie tylko lepsza sylwetka lecz także:

  • prawidłowa praca serca i układu krwionośnego,
  • prawidłowe ciśnienie tętnicze,
  • mniejsze stężenie trójglicerydów i glukozy we krwi,
  • lepsze funkcjonowanie mięśni i stawów.

Indeks masy ciała BMI to prosty sposób na kontrolę swojego stanu zdrowia w domowych warunkach, który pozwala w porę wychwycić alarmujące symptomy i odpowiednio zareagować modyfikując swój sposób odżywiania i prowadząc zdrowszy i bardziej aktywny styl życia.

Oblicz BMI swojego organizmu i sprawdź jakie tabletki hormonalne są dla Ciebie rekomendowane.