Jednym z głównych powodów obawy przed rozpoczęciem Hormonalnej Terapii Zastępczej jest strach przed rakiem piersi spowodowanym tą terapią. HTZ a rak piersi – czy terapia zwiększa ryzyko?
Autor: lek.med. Sylwia Jankowska
Hormonalna terapia zastępcza w badaniach naukowych
Dziesiątki badań naukowych z ubiegłych lat, nie przyniosły jednoznacznych rozstrzygnięć na ten temat i nie pozwoliły na postawienie autorytatywnych sądów. Podejrzewano, że HTZ a rak piersi są ze sobą powiązane. Zaowocowały zwiększoną obawą i unikaniem przez kobiety stosowania HTZ. Czy słusznie?
Najnowsze badania potwierdziły, że HTZ nie niesie statystycznie zwiększonego ryzyka raka piersi. Dodatkowo wiemy dziś, że terapia tylko estrogenami (stosowana u kobiet, które przeszły zabieg chirurgicznego usunięcia macicy) może nawet zmniejszyć to ryzyko w porównaniu do kobiet, które nigdy nie stosowały HTZ (1).
Jak to wygląda w liczbach?
Wyobraźmy sobie grupę 1000 kobiet, podzieloną na:
- Grupę badaną kobiet, które na starcie rozpoczęły HTZ w wieku od 50 do 59 lat.
- Grupę kontrolną kobiet, która nie rozpoczęła HTZ w tym samym wieku.
Po 5-ciu latach naukowcy stwierdzili, że 23 kobiety (23/1000), które nigdy nie stosowały żadnej formy HTZ, zdiagnozowano z rakiem piersi. Było to związane z wiekiem, czyli tzw. ryzyko populacyjne. Co ważne, tylko 4 dodatkowe diagnozy raka piersi zostały stwierdzone u kobiet z grupy, która rozpoczęła i stosowała HTZ przez 5 lat (23+4= 27/1000). Dodatkowo u osób, które stosowały tylko estrogenową terapię zastępczą, stwierdzono tylko 19 nowych diagnoz raka piersi. Było to o 4 mniej w porównaniu do grupy nigdy niestosującej HTZ (23-4=19 na 1000 kobiet przez 5 lat stosowania tylko estrogenowej terapii zastępczej).
HTZ, rak piersi i aktywność fizyczna
Jeszcze ciekawszy jest fakt, że u kobiet, które były aktywne ruchowo przez minimum 2.5 godziny tygodniowo (wysiłek fizyczny o umiarkowanym poziomie aktywności), ryzyko wystąpienia raka piersi zmniejszyło się o 7 (23-7= 16/1000 przypadków zdiagnozowanego raka piersi w ciągu 5 lat). Odwrotnie natomiast w przypadku osób otyłych z indeksem masy ciała BMI (ang. body mass index) równym lub większym od 30. U nich stwierdzono dodatkowo 24 przypadki raka piersi, co oznacza, że 23 + 24 = 47 przypadków na 1000 osób. Również palenie papierosów i nadużywanie alkoholu miało znaczący wpływ na rozwój raka piersi. Czynniki te stanowiły większe ryzyko raka piersi niż sama HTZ.
HTZ a rak piersi – podsumowanie
Konkluzje z powyższego badania są jednoznaczne. HTZ, a rak piersi – co mają wspólnego? Ryzyko zachorowania na raka piersi jest znacznie większe w przypadku otyłości, nadużywaniu alkoholu czy palenia papierosów niż stosowania samej HTZ. Co więcej, estrogenowa terapia zastępcza nawet zmniejsza to ryzyko. Jeśli jednak w Twoim przypadku terapia HTZ jest niewskazana – poczytaj o alternatywach dla HTZ.
Drogie Panie, czas więc zabrać się za siebie i postarać się spalić zbędne kilogramy! Zdrowy tryb życia, umiarkowany wysiłek fizyczny oraz zbilansowana dieta chroni nas przed wystąpieniem wielu nowotworów – włącznie z rakiem piersi.
Więcej na temat Hormonalnej Terapii Zastępczej przeczytasz w naszym artykule: „Na czym polega HTZ“.
Przypisy: