Przy zastosowaniu doustnej antykoncepcji awaryjnej, bardzo ważnym elementem jest czas jej przyjęcia po stosunku. Najprostszym rozwiązaniem byłaby możliwość wykupienia tabletki dzień po bez recepty. Dlaczego tak bardzo liczy się czas? Im szybciej przyjmiemy tabletkę antykoncepcji awaryjnej, tym większa będzie jej skuteczność w ochronie przed ciążą. Tabletka dzień po bez recepty – gdzie ją kupię?
Co to jest antykoncepcja awaryjna?
Pigułki dzień po to nie są powszechnie stosowane tabletki antykoncepcyjne. Antykoncepcja awaryjna to doraźna metoda zapobiegania ciąży w sytuacji, kiedy nie zastosowano podczas stosunku standardowej metody antykoncepcji lub doszło innych nieprzewidzianych wydarzeń jak pęknięcie prezerwatywy, czy przerwanie antykoncepcji hormonalnej poprzez pominięcie zażycia tabletek antykoncepcyjnych. Tabletka dzień po nie jest standardową metodą antykoncepcji,ani substytutem standardowej tabletki antykoncepcyjnej.
.
Skuteczność antykoncepcji awaryjnej
Szacunkowo skuteczność tabletki dzień po wynosi ok, 98% i jest największa przy przyjęciu tabletki dzień po do 72 godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku, dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze stosowanie antykoncepcji awaryjnej. Działanie antykoncepcji awaryjnej może być osłabione również przez nadwagę. Karmienie piersią nie jest przeciwskazaniem do stosowania doustnej antykoncepcji awaryjnej, ani nie osłabia jej działania. Po przyjęciu tabletki z octanem uliprystalu zaleca się odstawienie dziecka od piersi na jeden dzień (w celu podtrzymania laktacji można odciągać mleko).
Jak działa antykoncepcja awaryjna?
Antykoncepcja awaryjna to farmakologiczne zahamowanie lub opóźnienie owulacji, w sytuacji, kiedy tabletka została zastosowana przed jajeczkowaniem (uwolnieniem komórki jajowej z jajników) lub uniemożliwia zapłodnienie jeśli komórka jajowa została już uwolniona. Tabletki dzień po swoje właściwości zawdzięczają obecności substancji czynnej takiej jak octan uliprystalu lub lewonorgestrelu. Obie te substancje nie niszczą embrionu, a jedynie nie dają możliwości zapłodnienia, a także zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy, chroniąc przed niechcianą ciążą. Mechanizm działania polega zatem na blokowaniu lub opóźnieniu owulacji. Oczywiście znane są skutki uboczne, jakie wywołuje przyjęcie tabletki dzień po. Najczęstsze działania niepożądane po przyjęciu tabletki to: zaburzenia miesiączkowania (w większości przypadków krwawienie miesiączkowe występuje zgodnie z cyklem), krwawienia i plamienia, bóle brzucha, ból i zawroty głowy, biegunka, nudności i wymioty.
Pigułka po wg polskiego prawa
Doustna antykoncepcja awaryjna była dostępna wyłącznie za okazaniem recepty, aż do 2015 roku. Wtedy też podjęto decyzję, że kobieta może swobodnie kupić w aptece tabletkę EllaOne i zastosować antykoncepcję awaryjną bez recepty.
. Warunkiem było ukończenie przez pacjentkę 15 roku życia. Analiza danych przeprowadzona przez Europejską Agencję Leków potwierdziła, że stosowanie preparatu EllaOne jest na tyle bezpieczne, ze może on być dostępny bez recepty.
Ta sytuacja nie trwała jednak długo, bo już w 2017 roku wycofano tę możliwość, więc zakupienie antykoncepcji awaryjnej wiąże się od tej pory z posiadaniem recepty. Dodatkowo, lekarz nie może przepisać tabletki „dzień po” pacjentce, która nie ukończyła 18 roku życia, bez zgody jej rodziców.
Organizacje kobiece zwróciły wtedy uwagę, że znacząco ograniczy to kobietom dostęp do środków antykoncepcji awaryjnej. Zwłaszcza przy niskim poziomie edukacji seksualnej w szkołach, a także ze względu na to, że lekarz może odmówić wypisania recepty na tabletkę dzień po, powołując się na klauzulę sumienia.
Dodatkowo, receptę na antykoncepcję awaryjną może wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Do 16 roku życia o przepisaniu każdego środka antykoncepcyjnego decyduje rodzic lub opiekun prawny małoletniego. Między 16, a 18 rokiem życia na antykoncepcję hormonalną wymagana jest podwójna zgoda.
Obecnie Polska znajduje się praktycznie na końcu listy klasyfikującej kraje pod kątem dostępności antykoncepcji, nazwanej Contraception Policy Atlas. W 2018 roku dostępność ta została oceniona w naszym kraju na zaledwie 35,1%, podczas gdy wyższe wskaźniki notowała nawet Białoruś (44,3%) i Ukraina (56,2%).[1]
Tabletka dzień po bez recepty – to niemożliwe, ALE…
Jak już wiadomo, nie jest obecnie możliwe wykupienie tabletki dzień po bez recepty. Do stosowania antykoncepcji awaryjnej bezwzględnie wymagana jest recepta. Z kolei przepisanie antykoncepcji awaryjnej przez lekarza, wiąże się z oczekiwaniem na wizytę. Wg Badań przeprowadzonych przez Fundację Rodzić po ludzku, czas oczekiwania na wizytę u lekarza ginekologa w ramach NFZ wynosi 18 dni [2]. Ciężko jest umówić się na konsultację z dnia na dzień, tym bardziej w trakcie pandemii. Pozostaje więc korzystanie z usług prywatnych gabinetów lekarskich, gdzie cena wizyty u specjalisty może okazać się bardzo wysoka. Dodatkowo pojawia się stres, że lekarz, do którego trafimy, powoła się na klauzulę sumienia i odmówi wypisania recepty na tabletkę w sytuacji awaryjnej.
Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest dla Ciebie Klinika dla Kobiet, gdzie indywidualnie dobiorę dla Ciebie skuteczną metodę antykoncepcji awaryjnej. W jej zastosowaniu bardzo istotny jest czas, dlatego wybierz konsultację online i uzyskaj E-receptę szybciej.
Podsumowanie – tabletka dzień po bez recepty
- Obecnie nie jest możliwe zakupienie tabletki antykoncepcji awaryjnej bez recepty, chociaż było tak w okresie od 2015 do 2017 roku.
- Receptę na antykoncepcję awaryjną może wystawić każdy lekarz, nie tylko ginekolog.
- Najszybszym sposobem uzyskania recepty na tabletkę dzień po jest konsultacja online w Klinice dla Kobiet.
Źródła:
[1] https://www.epfweb.org/node/89
[2] http://www.rodzicpoludzku.pl/images/rzecznictwo/Raport_FRpL.pdf