Antykoncepcja awaryjna – tabletka dzień po
Szybka konsultacja lekarska – Tabletka Dzień Po
Szybka konsultacja lekarska – Tabletka Dzień Po
Antykoncepcja awaryjna to potocznie nazywana pigułka „dzień po”. Działanie tabletki dzień po polega na opóźnianiu owulacji – i przez to – opóźnienie zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki w celu uniknięcia niepożądanej ciąży. Jeśli znalazłaś się w sytuacji awaryjnej i chcesz skorzystać z tabletki „dzień po” powinnaś zażyć preparat możliwie jak najszybciej. Czas na przyjęcie doustnej antykoncepcji awaryjnej wynosi do 72 lub do 120 godzin w zależności od rodzaju pigułki po.
Escapelle
można stosować do 72 godzin (do 3 dni) po stosunku
EllaOne
można stosować do 120 godzin (do 5 dni) po stosunku
Wskazaniem do zastosowania antykoncepcji awaryjnej jest stosunek seksualny bez skutecznego zabezpieczenia, szczególnie jeśli podejrzewasz u siebie dni płodne. Zażycie tabletki antykoncepcji awaryjnej możesz rozważyć także, kiedy zawiodła metoda antykoncepcji, z której aktualnie korzystasz lub wystąpiły czynniki zmniejszające jej skuteczność.
Skuteczność antykoncepcji awaryjnej
Tabletka dzień po wykazuje wysoką skuteczność, szacowaną na ok. 98%. Jednym z czynników efektywności pigułki jest czas jej zażycia. Zastosować antykoncepcję awaryjną należy w miarę możliwości jak najszybciej po stosunku. Innym wyznacznikiem skuteczności tabletki dzień po jest dzień cyklu, w którym doszło do zbliżenia bez zabezpieczenia. Tabletka ma za zadanie m.in. opóźnienie owulacji, dlatego jeśli doszło już do owulacji, skuteczność tabletki dzień po może być mniejsza.
Rozważ antykoncepcję awaryjną, jeśli:
- odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia
- doszło do pęknięcia prezerwatywy
- podejrzewasz, że regularna metoda antykoncepcji może mieć osłabione działanie (np. kiedy:
- nastąpiły wymioty lub biegunka do ok. 3 godzin po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej
- zapomniałaś zażyć kolejnej tabletki antykoncepcyjnej z blistra
- wysunęła się wkładka domaciczna
- plaster antykoncepcyjny odkleił się lub został naklejony w niewłaściwym terminie

Dr Sylwia Jankowska
Dr Sylwia Jankowska ukończyła II Wydział Lekarski na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie w 2001. W latach 2001 — 2005 pracowała w szpitalu położniczym im. św. Rodziny w Warszawie. W swoim dorobku dr Sylwia Jankowska posiada przeprowadzenie kilkudziesięciu operacji, odebranie ponad setki porodów i prowadzenie wielu ciąż.
Rozpocznij konsultację już teraz – wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, odpowiesz na proste pytania dotyczące Twojego zdrowia, a po opłaceniu konsultacji recepta przyjdzie sama 🙂


Na rynku dostępne są dwa leki antykoncepcji awaryjnej dostępne na receptę – Escapelle i EllaOne. Mechanizm działania obydwóch tabletek jest taki sam, jednak obie tabletki mają swoje cechy predysponujące ich użycie w zależności od okoliczności.
Zalety tabletek:
Escapelle
Nie powoduje wpływu na jakość mleka matki, jeśli obecnie karmisz
Escapelle
Lepsza gdy chcesz jak najszybciej wrócić do swojej regularnej antykoncepcji
EllaOne
Można stosować przy wysokim BMI
Ograniczenia tabletek:
Escapelle
Przy większych BMI trzeba zażyć dwie tabletki. (sprawdź tutaj)
Escapelle
Można stosować tylko do 72 godzin po stosunku w porównaniu 120 godzin po stosunku w przypadku EllaOne
W Klinice dla Kobiet pomogę Ci:
KONSULTACJA LEKARSKA
Przed Tobą konsultacja lekarska w kierunku Antykoncepcji Awaryjnej. Konsultacja składa się z 19 pytań/informacji ponumerowanych od 2 do 20. Pytania zorganizowane są w sześć grup:
1. Regulamin i Polityka Prywatności,
2. Pytania kluczowe,
3. Ważna uwaga,
4. Kilka kluczowych pytań na początek,
5. Twoje zdrowie,
6. I ostatnie pytanie na koniec.
Na wszystkie pytania proszę odpowiadać wg swojej najlepszej wiedzy. W przypadku wątpliwości proszę najechać kursorem na znak zapytania znajdujący się przy numerze pytania.
W przypadku kiedy dalej nie jesteś pewna jak odpowiedzieć na pytanie, zaznacz proszę odpowiedź „Nie wiem, nie jestem pewna”. W razie potrzeby ja lub moi asystenci skontaktujmy się z Tobą w celu wyjaśnienia wątpliwości.
Swobodne udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania nie powinno zająć więcej niż pięć do siedmiu minut.
W każdej chwili można przerwać konsultację. Gdy konsultacja zostanie przerwana czy to na żądanie bądź z przyczyn technicznych trzeba rozpocząć nową konsultację.
Może zdarzyć się tak, że konsultacja może zakonczyć się automatycznie, zanim odpowiesz na wszystkie pytania. Staje się tak gdy odpowiedź na udzielone pytanie uniemożliwia wystawienie recepty na antykoncepcje awaryjną, np. w przypadku kiedy Twój stan zdrowia jest przeciwskazaniem do jej użycia. Kiedy tak się stanie, zostaniesz o tym poinformowana a wyjaśnienie sytuacji znajdzie się również w Twoim panelu pacjenta.
PŁATNOŚĆ WYKONASZ PO WYPEŁNIENIU FORMULARZA. Operator płatności: przelewy24.pl
OK, zaczynamy.