Pewnie zadałaś już sobie to pytanie, jeśli jesteś w takim okresie w życiu, że nie wyobrażasz sobie zostać mamą, ale jednocześnie nie chcesz rezygnować ze współżycia. Czy już kiedyś zdarzyło Ci się zażyć tabletkę po i zastanawiasz się, czy możesz przyjąć kolejną, gdy będzie potrzeba? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Tabletka dzień po – ile razy mogę ją przyjąć?
Kiedy zażyć tabletkę po?
Antykoncepcja awaryjna jest przeznaczona do stosowania w sytuacjach, kiedy doszło do stosunku bez zabezpieczenia lub zawiodła stosowana metoda zapobiegania ciąży. W praktyce, zażycie tabletki dzień po powinna rozważyć kobieta np.:
- po stosunku bez zabezpieczenia
- kiedy doszło do uszkodzenia prezerwatywy tj. pęknięcia
- kiedy stosunek odbył się po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej, ale w ciągu 3h od zażycia nastąpiły wymioty lub biegunka
- gdy plaster antykoncepcyjny odkleił się lub został przyklejony w nieodpowiednim terminie
- u której wkładka domaciczna uległa wysunięciu.
Warto dodać, że tabletka dzień po powinna być stosowana tylko w szczególnych, awaryjnych sytuacjach, a nie jako regularna metoda antykoncepcji. Tabletkę dzień po można przyjąć w każdym dniu cyklu.
Tabletka dzień po – ile razy mogę ją zażyć?
Zgodnie z wytycznymi organizacji The American College of Obstetricians and Gynaecologist, można zażyć tabletkę dzień po więcej niż raz w tym samym cyklu. Podkreślają jednak, że częste korzystanie z doustnej antykoncepcji awaryjnej, może zwiększać ryzyko skutków ubocznych. Należą do nich m.in.:
- Bóle głowy
- Nudności i wymioty
- Tkliwość piersi
- Bóle podbrzusza
- Zmęczenie i zawroty głowy
Ze względu na jednorazową, dużą dawkę hormonów, wielokrotne przyjmowanie pigułki po bardziej naraża na zaburzenia hormonalne, w porównaniu z regularną antykoncepcją.
Producenci tabletek dzień po zaznaczają, że leki te można bezpiecznie przyjąć, kiedy dojdzie do jednej z awaryjnych sytuacji wymienionych powyżej. Nie wpłynie to na przyszłą płodność kobiety. Warto pamiętać, że leki te nie zapewniają długoterminowej ochrony przed ciążą.
Ich działanie chroni przed zajściem w ciążę jedynie po ostatnim odbytym stosunku. Pod warunkiem że jeszcze nie doszło do owulacji, a miał miejsce stosunek bez zabezpieczenia. Przed każdym kolejnym współżyciem należałoby zastosować skuteczną metodę antykoncepcyjną, w celu ochrony przed niepożądaną ciążą lub rozważyć powtórne sięgnięcie po tabletkę antykoncepcji awaryjnej.
Producenci podkreślają, że wciąż dostępnych jest niewiele danych obejmujących kobiety stosujące ponownie tabletkę antykoncepcji awaryjnej w okresie od 1 do 12 miesięcy. Niektórzy z nich apelują do ginekologów – Jeżeli kobieta wielokrotnie korzysta z antykoncepcji awaryjnej, jest to znak, że należy omówić z nią metody skutecznej, regularnej antykoncepcji.
Kiedy należy zażyć drugą tabletkę dzień po?
Do działań niepożądanych, które występują po zażyciu antykoncepcji awaryjnej, należą nudności i wymioty. Jeśli wystąpią one w ciągu 3 godzin po zażyciu leku, należy natychmiast przyjąć kolejną tą samą tabletkę antykoncepcji awaryjnej. Jest to istotne, ponieważ mogło nie dojść do wchłonięcia się substancji w organizmie. W efekcie nastąpi brak działania zastosowanej antykoncepcji awaryjnej. Występujące wymioty dodatkowo wydłużają nam czas, który jest przecież niezbędny przy tym rodzaju tabletek. Dlatego nie zwlekaj i skorzystaj z wirtualnej konsultacji z lekarzem, który wystawi Ci e-receptę na tabletkę po.
Ile razy mogę przyjąć tabletkę po – badania naukowe
W badaniu opublikowanym w 2016 roku, badacze przyjrzeli się sytuacji, w której kobiety poniżej 35 roku życia, współżyjące 6 lub mniej dni w miesiącu, korzystały regularnie z antykoncepcji awaryjnej. Na przestrzeni roku, wskaźnik ciąż wyniósł 11 na 100 kobiet. Z zaznaczeniem, że korzystały one wyłącznie z metody antykoncepcji awaryjnej w celu zapobiegania ciąży i przyjmowały ją w ciągu 24 godzin od współżycia. Oznacza to, że nie każdy dzień w cyklu miesięcznym kobiety jest płodny. Również nie zawsze stosunek bez zabezpieczenia musi zakończyć się ciążą. W trakcie badania zauważono także występowanie działań niepożądanych u 1/3 pacjentek. Warto się zastanowić nie lepiej zabezpieczyć się przed niepożądaną ciążą stosując mniej obarczające organizm metody antykoncepcji. Jednorazowe, duże dawki hormonów, odpowiadają za huśtawki hormonalne. Jest to związane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcji awaryjnej więcej niż raz w miesiącu.
Podsumowanie – tabletka dzień po ile razy?
- Producenci i stowarzyszenia ginekologów nie widzą przeszkód w stosowaniu antykoncepcji awaryjnej częściej niż raz, nawet w tym samym cyklu.
- Należy jednak liczyć się ze zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych.
- Wielokrotne stosowanie antykoncepcji awaryjnej nie wpływa na płodność kobiety.
- Czy często znajdujesz się w sytuacji, w której musisz skorzystać z antykoncepcji awaryjnej? Porozmawiaj ze swoim lekarzem o zastosowaniu innych skutecznych metod antykoncepcji, aby zmniejszyć potrzebę częstego stosowania tabletki dzień po.
Źródła:
- ACOG
- Hello Clue
- Pubmed
- Indeks leków, Kompendium Medycyny Praktycznej 2019/2020