Jako kobieta, pewnie nie raz doświadczyłaś bólu w trakcie miesiączki. Chociaż dyskomfort towarzyszący codziennym czynnościom trwa ok. 2-3 dni, to skutecznie potrafi pogorszyć samopoczucie i utrudnić funkcjonowanie. Pierwszym wyborem stają się leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Niestety, nie zawsze przynoszą ulgę, a w dodatku ich nadużywanie jest niewskazane. Jeśli także należysz do grona osób doświadczających tej dolegliwości – wypróbuj domowe sposoby na bolesne miesiączki!
Skąd się bierze ból w trakcie miesiączki?
Krwawienie miesięczne jest procesem fizjologicznym i dotyczy praktycznie każdej kobiety w wieku rozrodczym. Towarzyszące miesiączce objawy, także bólowe, wynikają z naturalnych procesów zachodzących w organizmie kobiety.
W trakcie okresu występuje wzmożona czynność skurczowa mięśnia macicy (łac. myometrium). Zmiany hormonalne, w tym wzrost stężenia prostaglandyny, powodują wzmożone napięcie i są przyczyną dolegliwości bólowych.
Warto zaznaczyć czy nie każdy ból w trakcie miesiączki, zlokalizowany w obrębie miednicy, jest powodem do niepokoju. Łagodne bóle menstruacyjne zwłaszcza u młodych kobiet, są zjawiskiem normalnym i nie wymagają dalszego postępowania diagnostycznego. W przypadku silnych, narastających dolegliwości bólowych, którym mogą towarzyszyć omdlenia lub wymioty, udaj się na konsultację ginekologiczną i wykonaj niezbędne badania.
Sposoby na bolesne miesiączki – leki przeciwbólowe
Prawdopodobnie Twoim pierwszym ratunkiem w zmaganiach się z bolesnym miesiączkowaniem, będą tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty (tzw. NLPZ). W wielu przypadkach przyniosą one ukojenie, jednak tylko chwilowe. Jak wiadomo, ból w trakcie miesiączki może pojawiać się nawet przez kilka dni, a leki przeciwbólowe działają jedynie kilka godzin po podaniu. Na dłuższą metę najlepiej poznać domowe sposoby na bóle miesiączkowe.
5 sposobów na bolesne miesiączki
Zamiast sięgać po farmakologiczne metody, zacznij od wypróbowania domowych sposobów na bolesne miesiączki.
- Ciepłe okłady – możesz do nich wykorzystać dostępne w sklepach termofory lub butelkę z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą.
- Lekka aktywność fizyczna – ćwiczenia wcale nie są przeciwwskazane w trakcie miesiączki. Aktywność sportowa lub rozciąganie pomogą rozluźnić spięte mięśnie i złagodzić ból.
- Lekka dieta – przyczyni się do zredukowania wzdęć występujących w trakcie miesiączki. One także mogą być przyczyną dolegliwości bólowych. Zadbaj także o odpowiednią ilość wapnia i magnezu w diecie.
- Napary ziołowe – warte uwagi są zioła o właściwościach rozkurczowych jak np. melisa, mięta lub rumianek.
- Masaż – delikatne, okrężne ruchy wokół pępka sprzyjają relaksacji i rozluźnieniu. Możesz wykorzystać do tego olejki eteryczne – np. lawendowy lub goździkowy.
Co zrobić, kiedy domowe sposoby na bolesne miesiączki nie pomagają?
Dokuczliwe bóle miesiączkowe można złagodzić za pomocą tabletek antykoncepcji hormonalnej, dobranej przez lekarza ginekologa. Antykoncepcja hormonalna jest szczególnie zalecana w przypadku bolesnych i bardzo obfitych miesiączek jako jedna z metod leczniczych po przeprowadzeniu diagnostyki różnicowej w celu znalezienia innych poważniejszych przyczyn. Mogą do nich należeć np. torbiele jajników, zespół policystycznych jajników lub endometrioza.
Pamiętajmy, że ból w podbrzuszu trwający dłużej niż 2-3 dni i pojawiający się nie w pierwszych dniach przed pojawieniem się miesiączki – jest niepokojący. Tym bardziej jeśli związany jest z omdleniami i podejrzeniem anemii. Te niepokojące objawy powinnaś skonsultować z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie.