fbpx

O jakiej godzinie przyjmować antykoncepcję?

Home / Regularna Antykoncepcja / O jakiej godzinie przyjmować antykoncepcję?

Rozpoczynając stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zapewne zastanawiałaś się, o jakiej porze dnia rozpocząć opakowanie i o jakiej godzinie przyjmować antykoncepcję. Kluczową kwestią przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest punktualność. To bardzo istotne, aby tabletkę przyjmować o regularnych porach. Odpowiadamy na pytanie – o jakiej godzinie przyjmować antykoncepcję?

Antykoncepcja hormonalna

Zadaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej jest utrzymanie stałego poziomu: 

Dzięki takiej regulacji gospodarki hormonalnej możliwe jest zahamowanie owulacji, zwiększenie lepkości i gęstości śluzu szyjkowego oraz zahamowanie rozrostu endometrium w cyklu miesiączkowym. Aby utrzymać względnie stały poziom progesteronu oraz estrogenu, konieczne jest systematyczne przyjmowanie doustnej antykoncepcji, a zalecany odstęp między kolejnymi tabletkami wynosi 24h. Tabletki antykoncepcyjne mogą być przyjmowane w różnych systemach:

– 21 tabletek, po których należy zrobić 7-dniową przerwę

– 21 tabletek + 7 tabletek placebo

– 24 tabletki + 4 tabletki placebo

Tabletki placebo mają za zadanie wyrobić u pacjentek nawyk systematycznego przyjmowania leku, a ich pominięcie nie wpływa na skuteczność antykoncepcji.

o jakiej godzinie przyjmować antykoncepcję

Punktualność to podstawa – o jakiej godzinie przyjmować antykoncepcję?

Jak już wspomnieliśmy, tabletkę antykoncepcyjną należy przyjmować co 24 godziny, o tej samej porze. W takim razie – o jakiej godzinie przyjmować antykoncepcję? Pora dnia nie ma znaczenia w kwestii przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, dlatego możesz ją przyjmować zarówno rano, jak i wieczorem. W kwestii antykoncepcji ważna jest systematyczność i stosowanie antykoncepcji o jednakowej porze, aż do skończenia opakowania. Rozpoczynając nowy blister, wybierz taką godzinę, jaka najbardziej pasuje do Twojego trybu życia. Jeśli jesteś rannym ptaszkiem i dodatkowy element doskonale wpasuje się do Twojej porannej rutyny – weź tabletkę rano. Z kolei, jeśli po przebudzeniu spieszysz się do swoich obowiązków i istnieje ryzyko, że zapominałabyś przyjmować tabletkę antykoncepcyjną – zdecyduj się na godzinę popołudniową lub wieczorną. W wyrobieniu nawyku systematycznego stosowania antykoncepcji hormonalnej przydatne okazują się aplikacje mobilne, które przypominają o godzinie przyjęcia tabletki. Wystarczy również zwykłe powiadomienie ustawione w telefonie.

Spóźniłam się z przyjęciem tabletki…

Jednorazowe odstępstwa od regularnego przyjmowania doustnej antykoncepcji są dozwolone. Dlatego, jeśli zapomnisz o przyjęciu tabletki i weźmiesz ją kilka godzin później – nic się nie stanie, a skuteczność działania antykoncepcyjnego się nie zmieni. Przyjmuje się, że sporadyczne spóźnienia z przyjęciem tabletki mogą wynosić do 6h. 

Jak widzisz, stosowanie tabletki o regularnych porach ma znaczenie, ale możliwe są niewielkie odstępstwa od stałych godzin przyjmowania. Dla utrzymania efektu antykoncepcyjnego bardzo istotne jest także rozpoczęcie nowego blistra tabletek antykoncepcyjnych po skończeniu stosowania tabletek placebo lub po 7-dniowej przerwie.

Jeśli skończyły Ci się opakowania antykoncepcji hormonalnej przepisanej przez Twojego lekarza i potrzebujesz nową receptę – wypełnij formularz na stronie Kliniki dla Kobiet, gdzie szybko otrzymasz kod do E-recepty.

Treści z serwisu klinikadlakobiet.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem, Wydawca nie ponosi odpowiedzialnosci za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą