Menopauza i tematyka wokół niej, wciąż jest mało znanym tematem wśród damskiej części społeczeństwa, której dotyczy. Wiele kobiet może nie zdawać sobie sprawy, że wiele dolegliwości związanych ze zmianami w gospodarce hormonalnej, można załagodzić lub całkowicie zniwelować, stosując odpowiednie leczenie. W tym celu lekarze proponują stosowanie HTZ. Odpowiadamy zatem na pytanie – co to jest i na czym polega hormonalna terapia zastępcza?
Jak leczyć menopauzę?
Menopauza, którą nazywamy także okresem przekwitania (klimakterium), jest procesem związanym z wygasaniem czynności jajników. Te organy odpowiedzialne są za produkcję ważnych dla organizmu hormonów – estrogenów i progesteronu. W efekcie wraz z wiekiem ilość produkowanych hormonów zmniejsza się, co prowadzi do występowania u kobiety pewnych dolegliwości, a niektóre objawy menopauzy potrafią być szczególnie uciążliwe. Moment wystąpienia menopauzy zależy od czynników genetycznych oraz społecznych, ale zazwyczaj dotyka kobiet będących w piątej dekadzie życia.
Do objawów menopauzy należą:
- wzrost wagi bez zmian w diecie
- intensywne pocenie się (również w nocy) – tzw. uderzenia gorąca i nocne poty
- bóle głowy
- ogólne zmęczenie
- zaburzenia koncentracji
- zaburzenia snu
- wahania nastrojów i rozdrażnienie
- spadek libido
- pogorszenie stanu skóry
Długi okres niskiego poziomu estrogenów w organizmie kobiety może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia osteoporozy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Zmniejszona produkcja tych hormonów bywa również powodem występowania objawów depresyjnych i rozwoju tej choroby.
W leczeniu menopauzy stosuje się tzw. hormonalną terapię zastępczą, której zadaniem jest wyregulowanie gospodarki hormonalnej. Na czym polega HTZ? Jest to nic innego jak uzupełnianie niedoboru hormonów, stosując preparaty lecznicze, które zawierają je w odpowiedniej dawce i odpowiednią drogą. Choć temat hormonalnej terapii zastępczej wywołuje kontrowersje, to stosowanie terapii hormonalnej jest bezpieczne, a w większości przypadków wskazane. Rozpoczęcie HTZ powinno być poprzedzone wykluczeniem wszelkich przeciwwskazań, a więc w szczególności choroby wątroby, choroba zakrzepowo-zatorowa, choroba niedokrwienna serca, raka sutka, czy raka endometrium. Wówczas terapię hormonalną należy zastąpić innymi środkami wspomagającymi w łagodzeniu objawów menopauzy.
Rodzaje Hormonalnej Terapii Zastępczej – na czym polega HTZ?
Wśród preparatów stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej wyróżniamy różne rodzaje i formy podania. Pamiętaj, że decyzję co do wyboru leku powinien podjąć wykwalifikowany specjalista. Zatem – na czym polega HTZ i jej rodzaje:
HTZ ciągła – Jest to jedna z najpopularniejszych terapii stosowania HTZ dla kobiet. Charakteryzuje się tym, że przez cały miesiąc podawana jest jednakowa dawka hormonów. Dodatkowo jej forma jest wygodna i bezproblemowa – wystarczy, że przyjmiesz jedną tabletkę dziennie. Takie stosowanie hormonalnej terapii zastępczej zalecane jest dla kobiet, u których miesiączka nie wystąpiła od roku.
HTZ sekwencyjna – Ta terapia ma za zadanie odwzorować fizjologiczny cykl kobiety z krwawieniami miesięcznymi, ze względu na różne dawki hormonów. Ten model stosowania hormonalnej terapii zastępczej zaleca się u kobiet młodszych, u których nie minęło 12 miesięcy od ostatniej miesiączki.
HTZ estrogenowa – Wskazana u kobiet z menopauzą indukowaną, czyli po zabiegu macicy wraz z jajnikami (histerotomia). Co ważne – ta terapia hormonalna może być przyjmowana w formie doustnej, przezskórnej oraz miejscowej.
HTZ przezskórna – Jest podawana w postaci plastrów naskórnych, które należy zmieniać raz lub dwa razy w tygodniu.
HTZ miejscowe – To hormonalna terapia zastępcza w formie globulek, kremów bądź krążka dopochwowego. Zalecana, kiedy doustna hormonalna terapia zastępcza HTZ jest niewskazana ze względu na inne problemy medyczne lub przyjmowane leki. Bywa również celowym wyborem, kiedy mamy do czynienia głównie z objawami miejscowymi niedoboru estrogenów.
Przeczytaj również jaki jest nabezpiecznejszy HTZ oraz jaki wybrać jego rodzaj i skład.
Jeśli chciałabyś się dowiedzieć więcej o różnych formach hormonalnej terapii zastępczej i ich wskazaniach oraz potrzebujesz recepty przedłużenie swojej HTZ rozpoczętej przez Twojego lekarza, wejdź na https://klinikadlakobiet.pl/nasza-oferta/htz