Nawet pół miliona pacjentek zapada każdego roku na raka szyjki macicy. Ten podstępny nowotwór może rozwijać się po cichu, nie dając żadnych objawów, a regularne badania profilaktyczne dają dużą szansę na wczesne wykrycie. Dlatego cytologia jest podstawowym badaniem przesiewowym dla kobiet, które rozpoczęły już współżycie. Jak się przygotować do cytologii?
Badanie cytologiczne – kto powinien je zrobić?
Wg zaleceń Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, badanie cytologiczne jest skierowane do kobiet w przedziale wiekowym 25-59 lat. Program obejmuje zdrowe pacjentki, które nie odczuwają żadnych dolegliwości. Bezpłatne badanie cytologiczne przysługuje kobietom co 3 lata, jednak w niektórych przypadkach można wykonywać je co roku. Dlatego tak istotne jest, aby pacjentki wiedziały jak się przygotować do cytologii. Co więcej, do czynników ryzyka, które powodują, że wymagane są coroczne (lub częstsze badania cytologiczne) należą:
– zakażenie wirusem HIV;
– zakażenie wirusem HPV;
– przyjmowanie leków immunosupresyjnych.
Cytologia wykonywana w ramach programu profilaktyki jest całkowicie bezpłatna dla pacjentek. Ale jak się przygotować do cytologii – przedstawiamy krótki poradnik przed badaniem.
Jak się przygotować do cytologii?
Każda z nas, wybierając się na badanie cytologiczne, zastanawiała się, jak się do niego przygotować. Wiele kobiet także z tego właśnie względu próbuje odwlec w czasie wykonanie cytologii. Co biorąc pod uwagę skuteczność cytologii we wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy, jest podejściem bardzo niewłaściwym, ale też niebezpiecznym dla naszego zdrowia.
Wybierając się na badanie, warto pamiętać, że można je wykonać dopiero 2 dni po zakończonej miesiączce oraz najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia. Badanie cytologiczne najlepiej wykonywać także w pierwszej połowie cyklu. Jak się przygotować do cytologii?
– Na ok. 4 dni przed badaniem należy odstawić przyjmowane leki i preparaty dopochwowe, ale także zaprzestać stosowania tamponów. Dodatkowo nie powinno się także wykonywać irygacji pochwy.
– Na dobę przed zabiegiem (24h) zaleca się wstrzymanie od stosunków seksualnych.
– 24h przed cytologią nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu oraz przezpochwowemu badaniu USG. Przed badaniem nie można pobierać wymazów oraz posiewów z kanału szyjki macicy.
– Cytologii nie wykonuje się podczas trwającego stanu zapalnego narządu rodnego. Należy udać się na wizytę do lekarza ginekologa i wyleczyć trwającą infekcję, po czym umówić kolejny termin badania.
– Przed wykonaniem cytologii należy przestrzegać przede wszystkim zasad higieny.
– To, co zastanawia wiele kobiet to kwestia owłosienia miejsc intymnych – wybierając się na badanie cytologiczne, nie jest konieczna depilacja.
Kiedy potrzebujesz tylko recepty…
Jeśli wiesz, jak się przygotować do cytologii i regularnie wykonujesz to badanie, a także nie masz innych niepokojących objawów, ale potrzebujesz recepty na antykoncepcję lub kontynuacji leczenia HTZ – najlepszą opcją jest skorzystanie z serwisu Kliniki dla Kobiet. Całkowicie online przeprowadzę z Tobą ankietę, na podstawie której będę mogła wystawić Ci e-receptę na potrzebny preparat antykoncepcyjny, antykoncepcję awaryjną lub hormonalną terapię zastępczą. Nie musisz umawiać się na wizytę i czekać na wyznaczony termin. Jesteśmy tu dla Ciebie – wtedy kiedy tego potrzebujesz!