Zwykle pierwszą myślą po tym gdy uświadamiamy sobie, że nasz okres się opóźnia, jest pytanie: „czy jest to możliwe, że w ostatnim cyklu zaszłam właśnie w ciążę?”. W tym właśnie momencie zwykle nasze myśli zatrzymują się na chwilę. W chwili następnej biegną już chaotycznie, starając się — zwykle mało skutecznie — szybko przewidzieć wszystkie zmiany, które ten opóźniający się okres może wywołać. Stąd też myśl o „opóźniającym się okresie” kojarzy się nam z zaskoczeniem, dużymi zmianami w naszym życiu i brakiem kontroli. I o ile, gdy okres się spóźnia — będąc sygnałem potencjalnej ciąży i nie mamy już nad nim kontroli — to ogólnie, jeśli tylko chcemy, samo przesunięcie miesiączki możemy zaplanować.
W tym artykule postaram się zwrotowi “opóźniania okresu” nadać bardziej pozytywny i przewidywalny wymiar. Omówię zarówno domowe sposoby na opóźnienie okresu, jak i preparaty farmakologiczne dostępne na rynku, w tym popularny Primolut Nor. Przyjrzymy się również, jak stosować tabletki antykoncepcyjne, by osiągnąć pożądany efekt. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak zatrzymać okres lub opóźnić go, ten artykuł jest dla Ciebie.

W jaki sposób można przesunąć miesiączkę
Gdy stawiamy sobie pytanie, „jak opóźnić okres?” Internet odpowiada nam, że sposobów na osiągnięcie tego celu jest wiele. Pomijając całą gamę quasi-metod przesunięcia okresu domowymi sposobami — takich jak gorąca kąpiel, intensywny wysiłek fizyczny, zmiana klimatu, stosowanie witaminy C (co swoją drogą może doprowadzić do zakwaszenia organizmu), czy przyjmowanie niektórych leków — które nie są powtarzalne, nie zawsze mogą okazać się skutecznymi, są zweryfikowane tylko przez pojedyncze i subiektywne opinie naszych koleżanek, mam czy sióstr, przesunięcie okresu w bezpieczny sposób można osiągnąć na co najmniej kilka sposobów. Pamiętaj, że jeśli chcesz opóźnić okres domowymi sposobami, nie ma skutecznej i sprawdzonej metody. Zawsze zatrzymanie okresu należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem ginekologiem.
Wiele kobiet zastanawia się, jak opóźnić okres, sposobami, które nie wymagają użycia środków farmaceutycznych. Warto jednak pamiętać, że skuteczność domowych sposobów może być różna, a niektóre z nich nie są poparte badaniami naukowymi. Być może niektóre z metod domowych są prawdziwe, gdyż w indywidualnych przypadkach jednorazowo zadziałały, rozszerzenie tego na wszystkie kobiety i traktowanie tego jako ogólnej metody nie jest zalecane.
Z racji bezpieczeństwa moich pacjentek, profesjonalizmu tego portalu i kierowaniu się w Klinice Dla Kobiet wyłącznie medycyną faktu (ang. evidence based medicine) i priorytetem zdrowia kobiety, tak zwane naturalne metody nie będą tu omawiane.
Opóźnienie okresu „gratis”?
I tak skupiając się jedynie na sprawdzonych rozwiązaniach, temat pt. „jak opóźnić okres” warto zacząć od tego, że nie wszystkie kobiety od początku zdają sobie sprawę, że przyjmowane tabletki hormonalne spowodują zupełny brak krwawienia miesiączkowego. Jest to opóźnienie okresu, które kobiety dostaję niejako ” gratis” z pomocą tabletek hormonalnych. Takie działanie można uzyskać z pomocą tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych + tabletki placebo, przyjmowanyh w sposób ciągły bez robienia przerw na miesiączkę lub poprzez omijanie tabletek placebo (bez hormonu). Również stosowanie antykoncepcji hormonalnej pod postacią niektórych wkładek wewnątrzmacicznych wywołuje dodatkowy efekt w postaci kontrolowanego przesunięcia miesiączki nawet na lata.
W przypadku stosowania wyżej wymienionych rodzajów antykoncepcji opóźnienie okresu będzie długofalowe — będzie trwać tak długo jak długo stosowana jest dana metoda antykoncepcji — tabletki antykoncepcyjne lub wkładki wewnątrzmaciczne. Więcej precyzyjnych informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie poświęconej regularnej antykoncepcji.
A co zrobić jeśli jednak nie myślimy o tym, aby rozważyć zażywanie tabletek hormonalnych jako środka na długofalowe opóźnienie okresu, a zależy nam jedynie, aby opóźnić okres o kilka dni? Co jeśli w czas naszego następnego spodziewanego okresu wypada akurat nasz długooczekiwany urlop, ważna rodzinna uroczystość, wyjście na basen lub obiecująca randka? Kiedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, aby przesunąć okres?
Dla osób przyjmujących dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne istnieje możliwość opóźnienia okresu poprzez kontynuowanie przyjmowania tabletek przez dodatkowy tydzień, lub miesiąc. Wówczas, zamiast robić tygodniową przerwę (która powoduje krwawienie), należy od razu rozpocząć kolejne opakowanie tabletek. Warto jednak wcześniej skonsultować tę metodę z lekarzem, aby upewnić się, że jest ona bezpieczna w konkretnym przypadku zdrowotnym.
Stosowanie tej metody nie tylko opóźnia miesiączkę, ale pozwala także na długofalową regulację cyklu menstruacyjnego. Tabletki na opóźnienie okresu forum to jedno z popularnych miejsc, gdzie kobiety wymieniają się doświadczeniami na temat stosowania tabletek antykoncepcyjnych oraz ich wpływu na cykl. Warto jednak pamiętać, że opinie na forach internetowych nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej.
Gdy chcemy tylko przesunąć okres, który właśnie będziemy miały, w grę wchodzą tylko trzy leki. A więc jak opóźnić okres bezproblemowo i skutecznie? Użyć tabletek wyłącznie do tego przeznaczonych.
Przesunięcie okresu, czyli jak opóźnić okres w bezpieczny i pewny sposób?
Do leków hormonalnych, które wyłącznie stosuje się na opóźnianie miesiączki, należą:
Pomimo tego, że te trzy leki te to preparaty hormonalne, dzięki którym możemy przesunąć okres, leki te nie stanowią antykoncepcji hormonalnej, nie są to pigułki antykoncepcyjne. Pomagają one jedynie przesunąć krwawienie miesiączkowe. Używanie ich z zamiarem, aby wydłużyć cykl — i tym samym przyspieszyć bądź opóźnić dni płodne — nie przyniesie przewidywalnych efektów.


Nie ma znaczących różnić w sposobie działania wyżej wymienionych tabletek. Ich metoda działania opiera się na przeciwdziałaniu fizjologicznemu spadkowi hormonów, który to wywołuje miesiączkę. Dostarczając hormony do organizmu, utrzymuje się ich wysoki poziom we krwi, co skutkuje przesunięciem krwawienia, o które nam chodzi.

Wektorem doboru konkretnego leku przez lekarza (stosuj jedynie pod kontrolą lekarza) jest styl życia i indywidualne przeciwwskazania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie poświęconej metodom opóźniania miesiączki.
Tabletki hormonalne na opóźnienie miesiączki — jak działają?
Aby skutecznie przesunąć miesiączkę, w obu przypadkach rodzajów tabletek, najlepiej preparaty te należy zacząć przyjmować zwykle na trzy dni przed spodziewanym rozpoczęciem cyklu (menstruacją). Ważny jest zatem dokładnie wyliczony termin miesiączki. Krwawienie nie nastąpi tak długo jak długo będziemy zażywać tabletki na opóźnienie okresu. Krwawienie nastąpi następnego dnia, lub dwóch po skończeniu brania tabletek. Będzie to nasza przesunięta miesiączka i zacznie się kolejny cykl menstruacyjny.
Primolut Nor to lek hormonalny zawierający noretysteron, syntetyczny progesteron, który pomaga opóźnić menstruację. Mechanizm działania polega na podtrzymywaniu wysokiego poziomu progesteronu w organizmie, co pozwala zapobiec złuszczaniu się błony śluzowej macicy, czyli krwawieniu miesiączkowemu. Dawkowanie i czas stosowania zawsze należy konsultować z lekarzem, aby uniknąć niepożądanych efektów ubocznych.

Co znajdziemy w opakowaniu?
Jedno opakowanie każdego z leków zawiera albo 15 lub 20 tabletek, co starcza na przesunięcie okresu na pięć do dziesięciu dni. Cena tabletek Primolut Nor w aptece waha się pomiędzy 10 a 20 zł za opakowanie. Są to leki, na które niezbędna jest recepta na tabletki antykoncepcyjne, wystawiona po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Dostępność tabletek na przesunięcie miesiączki
W aptekach w Polsce dostępność tabletek Provera i Orgametrilu jest lepsza niż Primolut-Nor (dane za pharmindex.pl 2021), ale zalecałabym Orgametril lub Primolut-Nor jako lek pierwszego wyboru, aby opóźnić okres. W przypadku braku przeciwwskazań medycznych np. wysokiego BMI (ang. body mass index – wskaźnik masy ciała) lub innych indywidualnych cech naszego organizmu i stylu życia Orgametril bądź Primolut-Nor będzie dobrym wyborem. Provera ma najczęściej zastosowanie w momencie kiedy nie można zastosować Orgametrilu lub Primolut-Nor.
Jak długo można opóźniać krwawienie?
Teoretycznie, opóźnianie okresu trwa tak długo, jak długo utrzymuje się podwyższony poziom hormonów zapobiegający złuszczeniu błony śluzowej macicy (miesiączka). Jednak wysoki poziom hormonów na dłuższą metę, nie jest korzystny ze względu na fakt, że nie jest dobrze tolerowany przez organizm i mogą wystąpić takie objawy uboczne jak: obrzęk piersi, wahania nastroju czy obniżone libido. W końcu po kilkunastu zwykle około 10 dniach przyjmowania leków na uniknięcie krwawienia może wystąpić tzw. krwawienie śródcykliczne.

Tabletki na opóźnienie okresu — czy są skuteczne?
Należy podkreślić, że tabletki na przesuwanie miesiączki nie zawsze mogą zadziałać precyzyjne a ich większa dokładność (chodzi o długość przesunięcia) jest częstsza u kobiet, u których występują regularne cykle miesięczne.
Skuteczność tabletek jest większa w przypadku, gdy termin krwawienia jest regularny i wtedy, kiedy wiemy z dużym prawdopodobieństwem, kiedy wystąpi pierwszy dzień miesiączki, bo rozpoczyna się terapię zwykle na trzy dni przed rozpoczęciem okresu.
Tabletki na przesunięcie okresu nie powodują ogólnie interakcji z innymi tabletkami. Dokładną listę potencjalnych interakcji znajdziemy w ulotkach leków: Orgametril, Provera i Primolut-Nor
Jak zatrzymać okres domowe sposoby?
Oprócz przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych istnieją (podobno) naturalne sposoby na opóźnienie miesiączki. Jak opóźnić okres domowymi sposobami? Można stosować zioła i herbatki ziołowe, a także stosować zimne okłady na dół brzucha. Jednak są to metody, które nie mają medycznego i naukowe potwierdzenia. Mówiąc pół żartem pół serio, jedynym znanym naturalnym, pewnym, powtarzalnym i skutecznym sposobem na opóźnienie krwawienia miesiączkowego jest zajście w ciążę. Okres wtedy naturalnie przesuwa się o dziewięć miesięcy. Tej metody nie będziemy brać jednak pod uwagę jako metody, którą chciałybyśmy używać najczęściej.
Czy opóźnienie okresu jest bezpieczne
Tak. Przyjmowanie tabletek hormonalnych jest bezpieczne. Jeśli tabletki zostały dobrane po konsultacji z lekarzem, nie ma się o co martwić. Przesuwanie okresu jest procedurą medyczną bezpieczną, niewymagającą badania przez ginekologa ani odwiedzenia lekarza w gabinecie. Podczas konsultacji lekarz po wykluczeniu przeciwwskazań (obecny stan zdrowia, przebyte choroby) będzie w stanie bezpiecznie dobrać i wystawić lek na opóźnienie okresu. Możesz przesunąć okres tabletkami, poprzez e-receptę w naszym serwisie.
Przesunięcie okresu jest bezpieczną procedurą medyczną, którą można z powodzeniem przeprowadzić jako e-Konsultację.

W przypadku kiedy kobieta miała kiedykolwiek problemy z zajściem w ciążę, leki na przesunięcie okresu nie pogorszą tej sytuacji.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Przede wszystkim o czterech rzeczach:
- Na rynku polskim dopuszczone są tylko i wyłącznie trzy leki, dzięki którym możemy przesunąć okres.
- Tabletki te to Orgametril, Provera i Primolut-Nor.
- Nie mają one działania antykoncepcyjnego.
- Stosowanie tabletki na przesunięcie miesiączki powinno się odbywać po konsultacji z lekarzem. Nie musi to być zawsze konsultacja lekarza ginekologa, i nie musi to być również konsultacja w gabinecie. Równie dobrze może to być e-konsultacja z lekarzem poprzez internet.
Przed podjęciem decyzji o opóźnieniu okresu warto rozważyć wszystkie za i przeciw, a także skonsultować się z ginekologiem, szczególnie jeśli planujemy stosować środki hormonalne. Organizm każdej kobiety reaguje indywidualnie, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty.
Niniejszy artykuł jest autorskim przedstawieniem tematu bezpieczeństwa użycia tabletek mających na celu opóźnienie miesiączki. Zalecenia i opinie przytoczone w tym artykule pochodzą z mojego dwudziestoletniego doświadczenia pracy jako lekarza zdrowia kobiet oraz z najnowszych kierunków wyznaczanych przez medycynę faktu. Przeczytanie tego artykułu nie zastępuje zapoznania się z ulotką ani konsultacji lekarskiej, a wydawca nie ponosi odpowiedzialności za korzystanie z porad i informacji bez konsultacji z lekarzem. Wszystkie znaki towarowe użyte w tym artykule należą do producentów leków i są użyte tylko w celach informacyjnych. Dr Sylwia Jankowska.