Zapomniana tabletka antykoncepcyjna czy pęknięta prezerwatywa? Co zrobić by zapobiec niepożądanej ciąży? Na forach internetowych dowiadujemy się o antykoncepcji awaryjnej znanej również jako tabletka „po”. Co wtedy z regularną antykoncepcją hormonalną? Kiedy mogę wrócić do swojej tabletki antykoncepcyjnej po wzięciu antykoncepcji awaryjnej? I kiedy regularna antykoncepcja jest skuteczna po tabletce „po”?
Autor: lek.med. Sylwia Jankowska
Rodzaje antykoncepcji awaryjnej
Mamy dwa rodzaje doustnej antykoncepcji awaryjnej:
- Tabletka Escapelle (lewonorgestrel), którą można wziąć do 72 godzin (3 dni) od stosunku bez zabezpieczenia.
- Tabletkę EllaOne (uliprystal), którą należy zażyć do 120 godzin (5 dni).
Więcej o różnicach i skuteczności między obydwiema tabletkami antykoncepcji awaryjnej, przeczytaj w artykułach pt.: „Kto może przepisać antykoncepcję awaryjną tzw. pigułkę po” i jaką „Escapelle czy ellaOne”? Czy jest ona zawsze skuteczna?
Powrót do antykoncepcji po zażyciu Escapelle
I tak, po przyjęciu tabletki Escapelle, można wrócić do swojej regularnej metody antykoncepcyjnej już NASTĘPNEGO DNIA. Występujące plamienie lub niewielkie krwawienie po przyjęciu tabletki „po” z reguły nie jest normalną miesiączką. Dlatego należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne np. prezerwatywę przez kolejne
- 7 dni jak to ma miejsce w przypadku większości tabletek dwuskładnikowych, plastrów antykoncepcyjnych czy krążka antykoncepcyjnego dopochwowego
- minimum 2 dni w przypadku tabletki jednoskładnikowej (minipigułka).
Powrót do regularnej metody antykoncepcyjnej po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej jest niezwykle ważny. Ma to w celu zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą jak najszybciej, czyli bez czekania na regularną miesiączkę. Wyżej wymieniona reguła to tzw. metoda szybkiego powrotu do regularnej antykoncepcji (ang. quick start contraception)(1). Dlatego też, jeżeli nie ma przeciwskazań medycznych lub osobniczych należałoby rozważać tabletkę Escapelle, jako preparat pierwszego rzutu, ze względu na możliwość natychmiastowego, bezpiecznego powrotu do regularnej antykoncepcji.
EllaOne – antykoncepcja po tabletce „po”
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku tabletki ellaOne. Najnowsze badania potwierdziły (2), że powrót do regularnej antykoncepcji hormonalnej dzień po zażyciu EllaOne nie jest bezpieczny. Ponieważ przyjęta EllaOne wchodzi w interakcje z regularną antykoncepcją hormonalną i może zmniejszyć jej efektywność oraz nasilić efekty uboczne. W przypadku zażycia EllaOne należy odczekać 5 dni zanim powrócimy do regularnej antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletki dwuskładnikowej, plastra antykoncepcyjnego lub krążka dopochwowego. Musimy też doliczyć dodatkowo 7 dni, aby ta metoda zyskała skuteczność antykoncepcyjną. W przypadku tabletki jednoskładnikowej trwa to również 5 dni oraz dodatkowe 2 dni na nabranie skuteczności.
Podsumowując: w momencie przyjęcia ellaOne, większość metod zadziała po:
- 5 + 7 dni – tabletka dwuskładnikowa (wyjątek stanowi Qlaira), plaster czy krążek antykoncepcyjny dopochwowy
- 5 + 2 dni – tabletka jednoskładnikowa
Można wtedy zaprzestać stosowania dodatkowej metody antykoncepcyjnej np. prezerwatywy.
Antykoncepcja po tabletce „po” – stosuj się do zasad
Antykoncepcja po tabletce „po” jest jak widać możliwa dość szybko, ale należy zastosować się do pewnych zasad, aby przywrócić skuteczność antykoncepcyjną. Jak wynika z prostych obliczeń matematycznych, zastosowanie EllaOne zamiast Escapelle powinno być ostrożnie rozważane z punktu widzenia interakcji między lekami.
Pamiętajmy również, że niektóre leki kupowane w aptece bez recepty mogą wpłynąć na obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej. W Anglii jest to np. popularnie stosowany lek ziołowy na zaburzenia depresyjne nazywany St. John’s Wort, czyli dziurawiec zwyczajny.
Dowiedz się więcej o wskazaniach i przeciwskazaniach do zastosowania doustnej antykoncepcji awaryjnej na stronie www.KlinkadlaKobiet.pl w zakładce Nasza Oferta, Antykoncepcja Awaryjna, gdzie bezpłatnie możesz sprawdzić, jaka antykoncepcja awaryjna jest dla Ciebie odpowiednia.
Przypisy: