W życiu pacjentek stosujących antykoncepcję nawet wiele lat przychodzi moment, kiedy decydują się na potomstwo i odstawiają preparaty zapobiegające ciąży. Zaletą preparatów antykoncepcyjnych jest to, że ich działanie jest odwracalne, dlatego płodność wraca, gdy przerwiemy ich stosowanie. Po przebytej ciąży i porodzie, wiele z nas decyduje się na powrót do antykoncepcji. Natomiast niekoniecznie wie, kiedy może ponownie rozpocząć stosowanie tabletek, plastrów czy wkładki domacicznej. Antykoncepcja po porodzie – kiedy mogę do niej wrócić?
Dlaczego stosować antykoncepcję po porodzie?
Powrót do antykoncepcji po przebytej ciąży może być spowodowany wieloma indywidualnymi czynnikami. Młode mamy chcą po porodzie wrócić do współżycia, ale jednocześnie nie planują kolejnego dziecka w tak krótkim czasie. Indywidualne przekonania mogą decydować o tym, że kobieta chce mieć tylko jedną pociechę.
Wśród społeczeństwa mocno zakorzenił się pewien mit, mówiący o tym, że kobieta nie może zajść w ciążę podczas karmienia piersią. Faktycznie po porodzie może utrzymywać się stan określany jako naturalna niepłodność laktacyjna. Jest to spowodowane hamującym działaniem prolaktyny na występowanie owulacji. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Stan ten może różnić się długością trwania między poszczególnymi pacjentkami. Właśnie dlatego nie powinno się zakładać, że zabezpieczający przed ciążą wpływ prolaktyny będzie utrzymywał się przez cały okres karmienia piersią. Dodatkowo znaczenie w podtrzymaniu niepłodności laktacyjnej mają odstępy między karmieniami oraz stan gospodarki hormonalnej kobiety.
Antykoncepcja po porodzie – kiedy?
Następujący po porodzie 6-tygodniowy czas połogu to moment, kiedy zaleca się wstrzymanie od stosunków płciowych. Wiele par decyduje się jednak na rozpoczęcie współżycia wcześniej. Jednak powinno to zostać poprzedzone wizytą u lekarza ginekologa i gotowości kobiety do podjęcia współżycia seksualnego. Przyjmowane leki, w tym także tabletki antykoncepcyjne nie są obojętne dla laktacji, a wiele z nich dostaje się do mleka matki i może mieć wpływ na rozwój dziecka. Dlatego przy doborze antykoncepcji po porodzie należy wziąć pod uwagę to, czy kobieta dalej planuje karmić piersią. Stosowanie tzw. „kalendarzyka” może być nieskuteczne w przypadku kobiety po porodzie, kiedy cykl miesiączkowy nie zdążył się jeszcze uregulować po ciąży i krwawienia występują nieregularnie, a między nimi pojawiają się plamienia. Będzie to również utrudnione dla kobiet, które nie stosowały tej metody wcześniej.
Jaka metoda antykoncepcyjna po porodzie?
Zaproponowana przez lekarza antykoncepcja po porodzie, może różnić się od metody stosowanej przed ciążą. Wynika to z kwestii laktacji oraz zmienionej gospodarki hormonalnej po urodzeniu dziecka. Skuteczną metodą do czasu unormowania się poziomu hormonów są metody mechaniczne, do których należą prezerwatywy oraz kapturki naszyjkowe. Podczas karmienia piersią można również stosować antykoncepcję hormonalną, ale co ważne – powinny to być preparaty niezawierające estrogenów. Mówimy wtedy o antykoncepcji jednoskładnikowej, czyli takiej, która zawiera tylko jeden składnik i jest nim progestagen, który nie ma wpływu na przebieg laktacji. Do skutecznych i bezpiecznych metod podczas karmienia piersią należy również wkładka wewnątrzmaciczna. Jej czas działania wynosi nawet 5 lat, dlatego jest zalecana kobietom, które są pewne, że wcześniej nie będą decydowały się na kolejną ciążę. Warto dodać, że wkładkę można usunąć w dowolnym momencie, przed upływem końca jej działania.
W celu dobrania antykoncepcji po porodzie zaleca się wizytę u ginekologa. Lekarz oceniając stan zdrowia pacjentki, ustali, jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza. Jeśli natomiast skończyły Ci się stosowane dotychczas preparaty antykoncepcyjne – wypełnij ANKIETĘ i otrzymaj online receptę w Klinice dla kobiet.