Nieregularne miesiączki potrafią być bardzo uciążliwe dla kobiety. Brak pewności, kiedy pojawi się spodziewany okres, jest zapewne męczące, bo krwawienie może pojawić się w każdym momencie – nawet najmniej spodziewanym. Jakie są przyczyny nieregularnego okresu? Czy można temu zaradzić?
Kiedy moje miesiączki są nieregularne?
Przyjmujemy, że o regularnych miesiączkach możemy mówić, kiedy cykle trwają 21-35 dni, przy czym różnica między kolejnymi cyklami nie powinna być większa niż +/- 7 dni. Chociaż przyjęło się, że cykl miesięczny trwa 28 dni, to zarówno kobieta z miesiączkami co 21 dni, jak i taka z krwawieniem co 35 dni, będą miały regularne miesiączki.
O nieregularnych miesiączkach mówimy wtedy, gdy:
- występują częściej niż 21 dni
- występują rzadziej niż 35 dni
- zmienność między cyklami wynosi więcej niż 7 dni
Przyczyny nieregularnych miesiączek
Wiele kobiet zauważa, że zmiany w ich cyklu miesiączkowym są powiązane ze zmianami zachodzącymi w życiu. Stresujący czas, zmiana diety czy intensywne treningi mają wpływ na gospodarkę hormonalną i potrafią namieszać w kwestii długości cyklu. Warto także pamiętać, że w pewnym okresie życia kobiety, rozregulowany cykl miesiączkowy może zwiastować nadchodząca menopauzę.
Zmiany trybu życia, które mogą wpływać na cykl miesiączkowy to:
- rygorystyczna dieta odchudzająca
- źle zbilansowana dieta
- stres
- nadmierna aktywność fizyczna
- zmiana klimatu
Takie zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą być przejściowe i powrót do dawnych nawyków oraz odpowiednia regeneracja po treningu i odpoczynek pozwolą przywrócić dawny regularny cykl. Warto jednak wszelkie nieprawidłowości skonsultować z lekarzem ginekologiem. Nieregularne miesiączki mogą być jednym z objawów schorzeń dotykających kobiecy organizm.
Przyczyny nieregularnego okresu to m.in.:
- zaburzenia hormonalne
- Zespół Policystycznych Jajników (PCOS)
- Endometrioza
- choroby tarczycy
- cukrzyca
- infekcje narządów płciowych
- choroby zapalne przydatków
- choroby nowotworowe narządu rodnego
Chociaż w większości nieregularne miesiączki są spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej, a jej wyregulowanie pozwala przywrócić normalny cykl, to w niektórych przypadkach przyczyną mogą być poważne schorzenia.
Przyczyny nieregularnego okresu mogą mieć różne podłoże, więc ich leczenie także może być różne. Kluczową kwestią jest szczegółowa diagnostyka i wdrożenie leczenia.
Leczenie zaburzeń miesiączkowania
Metody leczenia nieregularnych miesiączek zależą od ich podłoża. W przypadku zaburzeń hormonalnych stosuje się antykoncepcję hormonalną, aby wyregulować poziom wydzielanych w organizmie hormonów. Powrót regularnych cykli nie tylko wpłynie na samopoczucie kobiety, ale w wielu przypadkach także przywróci owulację, na czym może zależeć parom starającym się o dziecko.
Choroby autoimmunologiczne oraz infekcje intymne także wymagają farmakoterapii odpowiednio dobranej przez lekarza. Jeśli Twoje miesiączki są nieregularne – zgłoś się do lekarza, aby jak najwcześniej ustalić ich przyczynę i rozpocząć leczenie.
Przeczytaj również: „Ile może spóźniać się okres? Czy spóźniający się okres to już nieunikniona ciąża?”