Najczęstsze objawy infekcji intymnych u kobiet
Objawy infekcji intymnej u kobiet mogą się objawiać w różny sposób w zależności od wieku, aktywności seksualnej i etapu rozrodczego danej kobiety. Cechą wspólną jest zawsze dyskomfort dolnych dróg moczowo-płciowych, z obecnością mniej lub bardziej nasilonych upławów oraz miejscowy stan zapalny.
Należy podkreślić, że mamy do czynienia z różnymi typami infekcji intymnej. I tak infekcja intymna może nie dotyczyć tylko obszaru pochwy, ale również obejmować okolice sromu, czy też rozprzestrzenić się do okolic odbytu, czy nawet dawać objawy z dolnych dróg moczowych, które to mają wspólne ujście w pochwie kobiety.
Mamy też do czynienia z infekcjami intymnymi, które są skutkiem zaburzeń hormonalnych w organizmie kobiety w zależności od fazy cyklu czy etapu w życiu kobiety np. podczas ciąży lub po menopauzie.
Przyczyny infekcji intymnych
Infekcje intymne to częsty problem wśród kobiet w różnym wieku. Co jednak powoduje ich powstawanie? Otóż istnieje kilka czynników, które mogą prowadzić do powstawania infekcji intymnych. Pierwszym z nich jest brak równowagi bakterii w pochwie, który może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym złą higieną, nowym partnerem seksualnym, a nawet antybiotykami. Zaburzenia hormonalne mogą również powodować brak równowagi w pH pochwy, co w konsekwencji prowadzi do infekcji. Wreszcie, niektóre rodzaje środków antykoncepcyjnych mogą przyczyniać się do rozwoju infekcji intymnych. Ważne jest, aby być świadomym ryzyka i podjąć kroki w celu zapobiegania infekcjom. Profilaktyka infekcji intymnych obejmuje przede wszystkim uprawianie bezpiecznego seksu i stosowanie prezerwatyw, utrzymywanie właściwej higieny i regularną zmianę tamponów lub podpasek. W przypadku wystąpienia infekcji należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc do lekarza. Infekcje intymne mogą być nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne, ale przy odpowiednim leczeniu można je łatwo wyleczyć i zapobiec im.
Niektóre infekcje intymne związane są z aktywnością seksualną i wraz ze zwiększeniem ilości partnerów seksualnych ich ryzyko wzrasta. By skutecznie je zdiagnozować oboje partnerzy/rki seksualne powinni/e poddać się właściwej diagnostyce i leczeniu często jednoczasowo, by nie doszło do nawrotu danej infekcji intymnej. Mówimy tu o chorobach przenoszonych drogą płciową, którymi to zajmuję się specjalna dziedzina medycyny – wenerologia z dermatologią. Objawy tych infekcji mogą być miejscowe, ale też ogólnoustrojowe w postaci wysypek skórnych oraz objawy związane z osłabieniem czynności układu immunologicznego jak np. w przypadku HIV.
Poniżej przedstawię tylko objawy najczęściej występujących infekcji intymnych u kobiet w zależności od czynnika chorobotwórczego i NIE są to choroby zaliczane do chorób wenerycznych. I tak możemy podzielić najczęstsze infekcje intymne u kobiet na infekcje o podłożu: grzybiczym, bakteryjnym i mieszanym: grzybiczo-bakteryjnym.
Infekcje grzybicze
Jak wspomniałam powyżej, grzybica pochwy i sromu jest najczęstszą z występujących infekcji intymnych u młodych kobiet, w okresie rozrodczym, ale również w ciąży. Jest ona najczęściej spowodowana przez grzyby z grupy Candida stąd jej inna nazwa – kandydoza. Grzyby te pojawiają się na skutek naturalnie zmienionych poziomów hormonów podczas trwania ciąży czy też w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Charakterystyczne objawy serowatych i bezwonnych upławów oraz współistniejące uczucie świądu, które jest bardzo charakterystycznym objawem dla grzybicy, mogą być wystarczające do podjęcia samodzielnej kuracji lekami lub środkami do stosowania miejscowego. Gdy stanie się to pierwszy raz, nie musimy od razu iść do lekarza, wystarczy porada farmaceuty w aptece. Natomiast w przypadku powtarzających się i nawracających objawów należy skontaktować się z lekarzem. Nawracanie objawów może sugerować antybiotykooporność lub nadkażenie innymi patogenami. Przy nawracających i uporczywych objawach lekarz prawdopodobnie zleci wykonanie posiewu czystości pochwy w celu identyfikacji patogenu i zaproponuje bardziej selektywne leczenie.
Infekcje bakteryjne tzw. bakterioza waginalna
Bakteryjne zapalenie pochwy może być spowodowane chorobą współistniejącą – bakterie chorobotwórcze rozwijają się, gdy odczyn pH w pochwie zostaje zaburzony, niszcząc jej naturalną florę bakteryjną. Ma to np. miejsce w przypadku stosowania doustnej antybiotykoterapii w celu leczenia innych infekcji niż intymne czy nadmiernego stosowania środków czystości.
Bakteryjne zakażenie pochwy zazwyczaj objawia się w momencie, kiedy mamy do czynienia z nieprzyjemnym zapachem z pochwy, bez szczególnego świądu czy pieczenia pochwy, jak to ma miejsce w grzybicy. Upławy są zazwyczaj szaro-białe lub lekko brunatne i towarzyszy im nieprzyjemny rybi zapach.
Infekcyjne mieszane: grzybiczo- bakteryjne
Infekcje mieszane, najczęściej są brane pod uwagę w przypadku braku efektywności pierwszego rzutu leczenia, gdy np. po objawach klinicznych bez posiewu czystości pochwy zastosowano jeden typ leczenia. Objawy tych infekcji albo są bardzo niecharakterystyczne/ nietypowe lub mają cechy obu infekcji grzybiczej i bakteryjnej.
Mogą być objawem stosowania w nadmiarze środków czystości, które zmieniają naturalne środowisko pochwy i na skutek zmiany ph mamy do czynienia z większą podatnością na skłonności do infekcji pochwy i/lub dolnych dróg moczowo-płciowych.
Również niektóre problemy metaboliczne np. cukrzyca lub doustne leki zastosowane w przypadku leczenia innych infekcji np. infekcji dróg oddechowych mogą zaburzyć naturalne środowisko i ph pochwy i poskutkować wystąpieniem infekcji intymnej o typie bakteryjnym, lub mieszanym.
Również związany z wiekiem fakt ogólnoustrojowego zmniejszania się poziomu estrogenów manifestujący się uderzeniami gorąca i nocnymi potami, może również obejmować dolegliwości miejscowe z pochwy bardzo podobne do tych, jakie występujących w infekcjach intymnych.
W takim przypadku negatywny (bez obecności czynnika chorobotwórczego) posiew czystości pochwy, współistniejące inne objawy miejscowe jak suchość i dyskomfort pochwy oraz powyżej wspomniane objawy ogólnoustrojowe i starszy wiek pacjentki pomogą wykluczyć infekcję intymną i zastosować inne właściwsze leczenie.
Należy podkreślić, że upławy pochwy u kobiet w okresie pomenopauzalnym, szczególnie z współistniejącym krwawieniem z dróg rodnych powinny być koniecznie konsultowane w gabinecie lekarskim. Jeżeli nie są one skutkiem innej terapii i są to nowe objawy, które do tej pory nie występowały, należy niezwłocznie przedstawić je lekarzowi, co może pozwolić do szybszego wykrycia do tej pory niezdiagnozowanej, poważniejszej choroby układu rozrodczego niż tylko infekcja intymna.
Leczenie infekcji intymnych
Przez lata infekcje intymne zbierały żniwo na zdrowiu kobiet na całym świecie, przy czym niewiele uwagi poświęcano ich diagnozie i leczeniu. Jednak obecnie postępy w technologii i medycynie sprawiły, że diagnozowanie i leczenie tych infekcji jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Oznacza to, że kobiety mogą otrzymać opiekę, której potrzebują, aby pozostać zdrowe. Istnieje wiele różnych metod leczenia, w zależności od rodzaju infekcji. Ogólnie rzecz biorąc, obejmują one antybiotyki, leki przeciwwirusowe i kremy miejscowe np. na pieczenie okolic intymnych. Dzięki odpowiedniemu leczeniu kobiety mogą uzyskać potrzebną im ulgę od bolesnych objawów infekcji intymnych i wrócić do normalnego życia. Dzięki właściwej opiece możemy zapewnić kobietom zdrowie i szczęście.
Podsumowując, infekcje intymne w zależności od czynnika chorobotwórczego mają swoje charakterystyczne objawy, dzięki którym nie każde podejrzenie infekcji intymnej musi się skończyć od razu wizytą w gabinecie lekarskim w celu wykonania posiewu czystości pochwy, szczególnie kiedy występują one w okresie rozrodczym, u kobiet aktualnie miesiączkujących.
Innym problemem są nawracające infekcje intymne szczególnie o nietypowych objawach lub te występujące u kobiet po menopauzie, u których to objaw występowania upławów i dolegliwości z dolnych dróg moczowo-płciowych może być jednym z objawów poważnej choroby współistniejącej wymagającej niezwłocznej diagnostyki i właściwego leczenia.