fbpx

Joga a bóle miesiączkowe – czy może pomóc?

Home / Wątki inne / Joga a bóle miesiączkowe – czy może pomóc?
Joga a bóle miesiączkowe – czy może pomóc?

Wiele dziewczyn i kobiet rezygnuje z aktywności fizycznej na czas miesiączki. Czujemy się wtedy niekomfortowo, a ból potrafi zniechęcić do wykonywania nawet najprostszych czynności. Są jednak aktywności, które można i warto wykonywać w trakcie miesiączki, a jedną z nich jest praktyka jogi. Wykonywanie konkretnych pozycji może przynieść ulgę i zmniejszyć dyskomfort podczas okresu. Joga, a bóle miesiączkowe – czy może pomóc?

Sport w trakcie miesiączki – tak czy nie?

Samopoczucie podczas krwawienia miesiączkowego nie zawsze skłania nas do uprawiania sportów. Zwłaszcza pierwsze dni okresu potrafią dać w kość, a towarzyszący im ból menstruacyjny utrudnia nawet domowe obowiązki. Jeśli jednak lekko przechodzisz przez „te dni”, to sport nie jest przeciwwskazany – wręcz przeciwnie! Uprawianie sportu podczas miesiączki jest całkowicie bezpieczne i niesie za sobą wiele pozytywnych korzyści. Aktywności fizyczne, których możesz się podjąć podczas okresu, zależą od Twojego samopoczucia i indywidualnych preferencji. Warto jednak wybierać sporty, które nie będą bardzo męczące, a podczas ich wykonywania nie będziesz spinać mięśni brzucha.

Jedną z aktywności, które warto poznać i stosować w trakcie miesiączki, jest joga.

joga podczas miesiączki

Joga, a bóle miesiączkowe – jak ćwiczyć?

Praktyka jogi, zwłaszcza regularna, daje uczucie odprężenia i pozwala na rozluźnienie spiętych mięśni. Należy jednak wykonywać ćwiczenia w sposób prawidłowy i dostosowany do naszych możliwości. Zwłaszcza podczas miesiączkowania warto zwrócić uwagę na kilka aspektów praktyki jogi:

  1. Powstrzymaj się od wykonywania tzw. pozycji odwróconych, czyli z głową poniżej linii bioder. 
  2. Jeśli podczas wykonywania którejś z pozycji poczujesz ból lub dyskomfort – przerwij i zrelaksuj się.
  3. Nie wykonuj dynamicznych sesji. One dodatkowo podnoszą temperaturę ciała, która już podczas samej menstruacji jest wyższa.
  4. Pomiń pozycje wymagające napinania mięśni brzucha oraz pozycji ściskających brzuch. 

Specjaliści od jogi są zgodni, że najwięcej korzyści płynie z wykonywania tzw. relaksy, zwłaszcza w pierwszych dniach miesiączki. Pozwalają one zrelaksować się i rozluźnić spięte mięśnie. Większość polecanych pozycji to pozycje leżące i siedzące – głównie z wydłużeniem ciała w lekkim wygięciu do tyłu, aby zwiększyć przestrzeń w dole brzucha. 

Joga podczas miesiączki – korzyści

  • Rozciągnięcie i regeneracja organów miednicy
  • Poprawiona cyrkulacja krwi w dolnej części brzucha
  • Złagodzenie bólów menstruacyjnych
  • Rozluźnienie organów brzucha
  • Zmniejszenie opuchlizny ciała
  • Regulacja poziomu cukru we krwi
  • Łagodzenie skurczów
  • Poprawa samopoczucia 

Aktywność fizyczna podczas miesiączki nie musi być morderczym treningiem. Wystarczą spokojne i relaksacyjne techniki jogi, aby zregenerować organizm i złagodzić bóle menstruacyjne. Bardzo istotne, aby skupić się na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń oraz na swoim oddechu – źle wykonywane pozycje mogą przynieść odwrotny skutek. 

Treści z serwisu klinikadlakobiet.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem, Wydawca nie ponosi odpowiedzialnosci za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą