Okres okołomenopauzy i pomenopauzy potrafi być ciężki zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Dlatego istnieje wiele środków, mających wspomóc kobiety w przejściu przez te czasy nieco łagodniej. Jedną z nich jest Hormonalna Terapia Zastępcza Przezskórna. Zalety i wady jej stosowania opisujemy w tym artykule.
Kiedy mowa o menopauzie
Menopauza to inaczej okres, kiedy ustaje miesiączkowanie. Rozpoczyna się ona po dacie miesiączki, po której do roku nie wystąpiło już żadne krwawienie. Zatrzymanie funkcji wydzielniczej jajników, a co za tym idzie – zmniejszenia ilości estrogenu – powoduje wiele nieprzyjemnych objawów. Należą do nich m.in.: uderzenia gorąca, bóle głowy, kołatania serca, rozdrażnienie i poczucie nerwowości, problemy z pamięcią, zmiany nastroju, pogorszenie wyglądu skóry czy osteoporoza.
Hormonalna Terapia Zastępcza Przezskórna na osteoporozę
Osteoporoza pomenopauzalna jest jednym z najgroźniejszych skutków menopauzy, które występują w wyniku zaniku estrogenów. Mowa o niej, kiedy w kościach obserwuje się spadek masy kostnej. W rezultacie dochodzi do zmiany mikrostruktury kości. Może to wywoływać złamania, które w normalnych warunkach nie miały by racji bytu. Jednakże przez zmianę struktury, kości stają się dużo mniej odporne na urazy. Dlatego tak ważnym jest, aby w okresie okołomenopauzy i pomenopauzy zastosować odpowiednie środki, które uniemożliwią wystąpienie jakichkolwiek powikłań.
HTZ Przezskórna — zalety
Dużo można usłyszeć negatywnego o HTZ, dlatego od razu podkreślamy, że omawiamy podanie przezskórne w postaci plastrów. Sposób aplikowania estrogenów i gestagenów znacznie zmniejsza ryzyko występowania powikłań oraz skutki uboczne. Podanie przezskórne jest również rozwiązaniem znacznie mniej obciążającym wątrobę, przy którym unika się tzw. pierwszego przejścia. HTZ Przezskórna jest przede wszystkim skuteczna u kobiet, które doświadczyły przedwczesnej menopauzy czy też przeszły przez operację usunięcia jajników. Jej zastosowanie łagodzi skutki menopauzy, czyli przy tym korzystnie wpływa na wygląd skóry, układ moczowo-płciowy czy dąży do niwelowań uderzeń gorąca. Zostaje również przywrócony stan fizjologiczny narządów rodnych, co zmniejsza ryzyko rozwoju jakichkolwiek infekcji. HTZ Przezskórna wpływa również pozytywnie na stan psychiczny kobiet. Wiele badań ponadto wykazało, że jej stosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
Hormonalna Terapia Zastępcza Przezskórna – wady
Jak każdy stosowany środek mający na celu wyrównanie hormonów płciowych, tu również mogą wystąpić działania niepożądane. Do najgroźniejszych należy ryzyko rozwoju różnych nowotworów. Jednakże jest to uzależnione od sposobu przyjmowania hormonów oraz ich dawki. Oprócz tego, do mniej przerażających skutków ubocznych, przyjmowanie hormonów może spowodować wzrost masy ciała. Przyjmowanie hormonów wiąże się również nieraz z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, zatrzymaniem wody w organizmie bądź utrzymywania się krwawień miesiączkowych.