Kiedy spóźnia Ci się miesiączka, zapewne pierwsza myśl, która przychodzi Ci do głowy to:
Jestem w ciąży!
Jest to tym bardziej prawdopodobny scenariusz, jeśli współżyjesz bez zabezpieczenia lub korzystasz z metod antykoncepcji o niskiej skuteczności. Często, pierwszym odruchem, jeszcze zanim udasz się do ginekologa, jest wykonanie testu ciążowego. W zależności od sytuacji i decyzji o planowaniu rodziny, reakcje kobiet na wynik testu ciążowego mogą się różnić. Pozytywny test ciążowy może nieść dużo radości, ale może być także powodem do zmartwień w sytuacji niechcianej ciąży. Niewątpliwie wiele z nich zastanawia się, czy ten test ciążowy może się mylić? Czy negatywny wynik całkowicie wyklucza ciążę, a wynik pozytywny w stu procentach ją potwierdza?
Wiarygodność testów ciążowych – czy wynik testu ciążowego jest wiarygodny?
Testy ciążowe możemy obecnie kupić praktycznie w każdej aptece, a nawet drogerii. Dostępne bez recepty różne rodzaje testów ciążowych testy można wykonać z moczu lub krwi. Są łatwe w wykonaniu i nie sprawiają trudności w odczycie wyników. Chociaż wiarygodność testów ciążowych szacowana jest na AŻ 95-99%, to zdarzają się wyjątki, kiedy wynik jest fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny. Każdy test ciążowy czy to robiony w domu w oparciu o próbkę moczu, czy też test laboratoryjny ma za zadanie wykryć hormon hcg, który jest produkowany dopiero po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.
Czy test ciążowy może się mylić? – błędy w wykonaniu
Ponieważ testy ciążowe wykonujemy samodzielnie, najczęściej w domowych warunkach, bardzo ważne jest uprzednie przeczytanie ich instrukcji. Brak kontroli ze strony medycznej oraz stres towarzyszący spóźniającej się miesiączce, mogą skutkować niedokładnym wykonaniem testu. W zależności od producenta instrukcje mogą się nieco różnić. Dlatego, jeśli kupiłaś od razu kilka różnych tekstów – powinnaś przeczytać zalecenia do każdego z nich, aby wykluczyć fałszywy wynik i stosować się do zaleceń producenta. Test ciążowy może się mylić, ale wiele błędów wynika z nieprawidłowego przeprowadzenia go w warunkach domowych.
Do najczęstszych błędów podczas wykonywania testu należą:
– nieprawidłowa dawka moczu – do wykonania testu powinnaś być wykorzystać poranną dawkę moczu. Jest w niej najwyższe stężenie hormonu beta-hCG, dzięki któremu można wykryć ciążę nawet na wczesnym etapie. W zależności od rodzaju testu płytkę testową umieszcza się bezpośrednio w moczu lub na kilka sekund pod strumieniem moczu.
– zbyt długi czas oczekiwania na wynik – zazwyczaj wynik pojawia się przed upływem pierwszej minuty, natomiast niewskazane jest odczytywanie testu po 5 minutach. Zachodzące reakcje chemiczne moczu z odczynnikami w teście mogą skutkować fałszywie dodatnim wynikiem. Zaleca się wówczas wykonać kolejny test ciążowy.
– za wcześnie wykonany test – nawet najczulsze preparaty są w stanie wykryć ciążę dopiero po implantacji zarodka, kiedy poziom hormonu hcg wzrasta, dlatego wykonanie testu np. dzień po stosunku mija się z celem. Najlepiej zrobić test ciążowy w dniu menstruacji lub po terminie spodziewanej miesiączki.
– przyjmowanie leków – test może wskazywać fałszywy wynik również podczas przyjmowania niektórych leków, głównie leki antydepresyjne lub zastrzyki hormonalne, o czym piszemy niżej.
Ostatni błąd, czyli za wcześnie wykonany test jest jedną z najczęstszych przyczyn błędnej interpretacji wyniku testu ciążowego. Pamiętajmy, że komercyjnie dostępne testy ciążowe z moczu mogą być właściwie interpretowane nie wcześniej niż 3 tygodnie od stosunku bez zabezpieczenia. Możemy wtedy mówić o wiarygodnym wyniku testu ciążowego.
Czy przeterminowany test ciążowy jest wiarygodny?
Przeterminowany test ciążowy – wiele kobiet trzyma w domu test ciążowy „na wszelki wypadek”, nie zwracając uwagi na to, że testy posiadają termin ważności. Przekroczenie go również może wpłynąć na wiarygodność wyniku.
Błędny test ciążowy – inne przyczyny
Zafałszowany wynik testu ciążowego może wynikać także ze stosowanych leków bądź przyczyn chorobowych. Należą do nich:
– nowotwory
– choroby tarczycy
– choroby nerek
– leki antydepresyjne
Najczęściej są to wyniki fałszywie dodatnie. Aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę konieczna jest wizyta u ginekologa, a także wykonanie badania z krwi beta-hCG w laboratorium.