Kiedy podejrzewasz, że możesz zajść w ciążę, nie ma co myśleć, jak do tego doszło. Należy działać – i to najlepiej jak najszybciej. Im krótszy czas zastosowania wymarzonej pigułki, tym większe prawdopodobieństwo na powodzenie. Antykoncepcja awaryjna — do ilu dni „po”?
Kiedy można zastosować antykoncepcję awaryjną?
Po pierwsze, należy podkreślić, że antykoncepcji awaryjnej pod żadnym pozorem nie powinno się traktować jak zwykłej. Sięgamy po nią w ekstremalnych przypadkach – ma ona bardzo duży wpływ na układ hormonalny kobiety i nie należy przyjmować jej często. Kiedy można sięgnąć po pigułkę?
- Kiedy pominęłaś lub przyjęłaś z opóźnieniem tabletkę antykoncepcyjną;
- Jeśli w trakcie stosunku doszło do zsunięcia lub pęknięcia prezerwatywy;
- Kiedy doszło do wydalenia spirali wewnątrzmacicznej.
Antykoncepcja awaryjna – jak działa?
Często nazywana tabletką wczesnoporonną, ale zupełnie błędnie. Kiedy przyjmujesz tabletkę „dzień po”, w przypadku powodzenia w ogóle nie dochodzi do zapłodnienia jajeczka. Jak to się dzieje? Leki z zakresu antykoncepcji awaryjnej zawierają najczęściej ewonorgestrel i etynyloestradiol. Substancje te powodują:
- Opóźnienie lub zablokowanie owulacji;
- Zagęszczenie śluzu, na skutek czego plemniki mają utrudniony dostęp do komórki jajowej – w ten sposób „starzeją się” one zanim w ogóle dotrą do miejsca, gdzie ma dojść do zapłodnienia.
Oprócz tego antykoncepcja awaryjna wpływa na mięśniówkę macicy i perystaltykę jajowodu.
Rodzaje antykoncepcji awaryjnej
Jak już wspomnieliśmy, głównym rodzajem antykoncepcji awaryjnej jest przyjęcie tabletki „dzień po”. Choć tabletkę Escapelle można przyjąć do nie później niż do 72h, a tabletkę ellaOne do nie później niż 120 godzin, zawsze należy dążyć do jak najszybszego jej zastosowania.
Antykoncepcja awaryjna – skutki awaryjne
Stosowanie tabletki „dzień po” lub jest w pełni bezpieczne, kiedy stosujesz ją zgodnie z zaleceniami. Jeśli doszło do zapłodnienia zanim tabletka zdążyła zadziałać – przyjęta antykoncepcja awaryjna nie będzie mieć żadnego wpływu na prawidłowy rozwój ciąży. Nie ma co martwić się również o płodność. Jednakże należy mieć na uwadze, że przyjmuje się lek. I jak każdy z nich, również i te tabletki mogą wywoływać objawy uboczne. Do najczęstszych z nich należą: nudności, bóle głowy, opóźnienie miesiączki, zawroty głowy. Mogą również wystąpić wymioty.
Więcej na temat skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej przeczytasz w naszym artykule, w którym omawiamy bezpieczeństwo przyjmowania tabletki „dzień po”.
Gdzie się zgłosić po antykoncepcję awaryjną?
Najlepiej jest się udać do lekarza – ginekologa. Jednakże gdy goni nas czas, nie zawsze możemy czekać z wizytą w NFZ. W tym przypadku najlepiej jest się umówić na płatną teleporadę. W sieci istnieje bardzo wiele miejsc, gdzie lekarze specjaliści, po zebraniu odpowiedniego wywiadu, wydadzą lek.