fbpx

Antykoncepcja awaryjna – tabletka dzień po

Szybka konsultacja lekarska – Tabletka Dzień Po

tabletka dzien po, ellaOne, escapelle

Antykoncepcja awaryjna to potocznie nazywana pigułka „dzień po”. Działanie tabletki dzień po polega na opóźnianiu owulacji – i przez to – opóźnienie zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki w celu uniknięcia niepożądanej ciąży. Jeśli znalazłaś się w sytuacji awaryjnej i chcesz skorzystać z tabletki „dzień po” powinnaś zażyć preparat możliwie jak najszybciej. Czas na przyjęcie doustnej antykoncepcji awaryjnej wynosi do 72 lub do 120 godzin w zależności od rodzaju pigułki po, jednak największe prawdopodobieństwo zapobiegnięcia ciąży występuje, jeśli tabletka została przyjęta w pierwszych 12 godzinach po stosunku.

Escapelle

można stosować do 72 godzin (do 3 dni) po stosunku

EllaOne

można stosować do 120 godzin (do 5 dni) po stosunku

Wskazaniem do zastosowania antykoncepcji awaryjnej jest stosunek seksualny bez skutecznego zabezpieczenia, szczególnie jeśli podejrzewasz u siebie dni płodne. Nieużycie żadnej metody antykoncepcji, może wiązać się z zajściem w ciążę. Wskazane jest wówczas zastosowanie antykoncepcji awaryjnej. Zażycie tabletki antykoncepcji awaryjnej możesz rozważyć także, kiedy zawiodła metoda antykoncepcji, z której aktualnie korzystasz lub wystąpiły czynniki zmniejszające jej skuteczność, jak np. przerwanie ciągłości prezerwatywy, czy przerwa w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Przeciwskazaniem do stosowania antykoncepcji awaryjnej jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik tabletki, a także ciąża. Tabletka „dzień po” nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową!

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej

Tabletka dzień po wykazuje wysoką skuteczność, szacowaną na ok. 98%. Jednym z czynników efektywności pigułki jest czas jej zażycia. Zastosować antykoncepcję awaryjną należy w miarę możliwości jak najszybciej po stosunku. Innym wyznacznikiem skuteczności tabletki dzień po jest dzień cyklu, w którym doszło do zbliżenia bez zabezpieczenia. Tabletka awaryjna ma za zadanie m.in. opóźnienie owulacji, dlatego jeśli doszło już do owulacji, skuteczność tabletki dzień po może być mniejsza.

Rozważ antykoncepcję awaryjną, jeśli:

  • odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia
  • doszło do pęknięcia prezerwatywy lub nie korzystałaś innej metody zapobiegania ciąży
  • podejrzewasz, że regularna metoda antykoncepcji może mieć osłabione działanie (np. kiedy:
    • nastąpiły wymioty lub biegunka do ok. 3 godzin po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej
    • zapomniałaś zażyć kolejnej tabletki antykoncepcyjnej z blistra
    • wysunęła się wkładka domaciczna
    • plaster antykoncepcyjny odkleił się lub został naklejony w niewłaściwym terminie
Dr Sylwia

Dr Sylwia Jankowska

Dr Sylwia Jankowska ukończyła II Wydział Lekarski na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie w 2001. W latach 2001 — 2005 pracowała w szpitalu położniczym im. św. Rodziny w Warszawie. W swoim dorobku dr Sylwia Jankowska posiada przeprowadzenie kilkudziesięciu operacji, odebranie ponad setki porodów i prowadzenie wielu ciąż.

Rozpocznij konsultację już teraz i uzyskaj receptę na tabletkę dzień po – wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, odpowiesz na proste pytania dotyczące Twojego zdrowia, a po opłaceniu konsultacji recepta przyjdzie sama 🙂

Rozpocznij konsultację

e recepta tabletka dzień po
skonsultuj się z lekarzem po tabletkę ellaone

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po dostępne na receptę – Escapelle i EllaOne (substancją czynną w EllaOne jest octan uliprystalu, który hamuje owulację). Mechanizm działania obydwóch tabletek jest taki sam, jednak obie tabletki mają swoje cechy predysponujące ich użycie w zależności od okoliczności.

Zalety tabletek:

Escapelle

Nie powoduje wpływu na jakość mleka matki, podczas karmienia piersią

Escapelle

Lepsza gdy chcesz jak najszybciej wrócić do swojej regularnej antykoncepcji

EllaOne

Można stosować przy wysokim BMI

Ograniczenia tabletek:

Escapelle

Przy większych BMI trzeba zażyć dwie tabletki. (sprawdź tutaj)

Escapelle

Można stosować tylko do 72 godzin po stosunku w porównaniu 120 godzin po stosunku w przypadku EllaOne

W Klinice dla Kobiet pomogę Ci:

Szybko

bo liczy się czas przyjęcia antykoncepcji awaryjnej po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Obecny średni czas obsługi od rejestracji do wystawienia recepty to 19min

Dyskretnie

bo szanuję Twoje decyzje i prywatność. Wszystkie dane są przechowywane bezpiecznie, zgodnie z RODO i wymaganiami przechowywania dokumentacji medycznej.

Profesjonalnie

ośmioletnie doświadczenie w telemedycynie, dwudziestoletnie w zdrowiu kobiet, antykoncepcji oraz pięcioletnie w szkoleniu innych lekarzy w tej dziedzinie

Bez wychodzenia z domu

bo kod e-recepty otrzymasz ode mnie mailowo na wcześniej podany adres e-mailowy

Bez potrzeby umawiania wizyty

rejestrujesz się i wypełniasz kwestionariusz wywiadu medycznego kiedy chcesz, 24/7

Bez potrzeby rejestracji konta w IKP

nie musisz rejestrować się w rządowym systemie Internetowego Konta Pacjenta. Wyślemy Tobie Kod do recepty bez tego.

W Klinice dla Kobiet oferujemy dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej: Escapelle oraz EllaOne. Działanie tabletki dzień po, chroniącą przed niechcianą ciążą opisaliśmy na tej stronie. 

Jak działa antykoncepcja awaryjna? Tabletka dzień po (antykoncepcja awaryjna) zmienia gospodarkę hormonalną kobiety w ten sposób, że komórka jajowa nie dojrzewa podczas cyklu miesięcznego, przez co zapłodnienie jest niemożliwe. Warto wiedzieć, iż po przyjęciu tabletki dzień po nie zachodzi do aborcji. Tabletki awaryjne to nie tabletki wczesnoporonne. W przypadku leku Escapelle hamowane jest uwalnianie komórki jajowej przez jajniki lub blokowanie (w przypadku uwolnionej komórki jajowej) zapłodnienia poprzez zapobieganie zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy i tym samym uniemożliwienie zapłodnienia. Podobnie octan uliprystalu (używany również przy leczeniu przedoperacyjnym mięsaków macicy) i lewonogestrel, które zawiera EllaOne nie niszczą embrionu, ale pogarszają warunki niezbędne do zapłodnienia. Podczas gdy przy stosowaniu tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej „mechanizm” działania jest taki sam, pigułka dzień po stanowi dla organizmu większe obciążenie, dlatego stosowanie antykoncepcji awaryjnej nie powinno być nadużywane, ani tym bardziej traktowane jako rutynowa metoda zabezpieczenia przed ciążą po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub kiedy inne metody antykoncepcji zawiodły.

Tabletka dzień po zawiera bardzo dużą dawkę hormonów, w związku z czym, zastosowanie tabletki może spowodować różnego rodzaju niepożądane skutki uboczne. Najczęściej występujące skutki uboczne tabletki awaryjnej to: nudności, biegunka, bóle brzucha, bóle i zawroty głowy, a także rozstrojenie cyklu miesiączkowego (czasem krwawienie miesiączkowe pojawia się kilka dni wcześniej, lub później), czy bolesne miesiączkowanie. Działania niepożądane po zażyciu tabletki mogą, ale nie muszą wystąpić. Sporadyczne przyjęcie tabletki dzień po w sytuacjach awaryjnych jest bezpieczne i nie zagraża zdrowiu ani życiu pacjentki. Dopiero przy zbyt częstym przyjmowaniu tego środka mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne.

Tabletka „dzień po” jest bezpieczna, ale nie należy jej stosować regularnie – należy zachować ostrożność. Jej stosowanie powinno być uargumentowane tylko i wyłącznie sytuacjami awaryjnymi i po konsultacji lekarza ginekologa. Używanie więcej niż jednej dawki antykoncepcji awaryjnej opartej na lewonorgestrelu w tym samym cyklu może zmniejszyć skuteczność działania, a przyjmowanie kilku dawek octanu uliprystalu w jednym cyklu nie jest zalecane. Stosowanie tej metody zapobiegania niepożądanej ciąży może powodować znaczne obciążenie organizmu i powinno być używane tylko w sytuacjach awaryjnych, jak sugeruje jej nazwa.

Jeśli jesteś aktywna seksualnie, lepszym wyborem mogą być regularne metody antykoncepcji hormonalnej (takie jak tabletki antykoncepcyjne, plastry, krążki lub zastrzyki) lub długoterminowe (jak implanty i wkładki domaciczne – hormonalne lub miedziane), które skutecznie chronią przed niechcianą ciążą. Alternatywą jest stosowanie wyższej jakości prezerwatyw lub zrezygnowanie ze stosunku przerywanego na rzecz innej, bardziej skutecznej metody antykoncepcji.

Nadwrażliwość na składniki tabletki.

Ciąża, ponieważ tabletki „dzień po” nie są skuteczne, jeśli już wystąpiła ciąża (zawsze przed konsultacją wykonaj test ciążowy).

Ciężkie zaburzenia czynności wątroby.

Ciężka choroba układu krążenia.

Ciężkie choroby układu oddechowego.

Zaburzenia krzepnięcia krwi lub stosowanie leków przeciwkrzepliwych.

Nieprawidłowości anatomiczne lub patologie układu rozrodczego.

Wiek poniżej 16 lat bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Przed zażyciem tabletki „dzień po” należy skonsultować się z lekarzem (antykoncepcję awaryjną może przepisać nie tylko ginekolog), aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań oraz aby uzyskać odpowiednie informacje na temat dawkowania i skutków ubocznych, jakie może wywołać działanie tabletki dzień po.

Możliwe jest stosowanie antykoncepcji awaryjnej podczas karmienia piersią, ale związane jest z wieloma zastrzeżeniami. Przede wszystkim, po zażyciu tabletki „dzień po”, musisz wstrzymać się od karmienia dziecka piersią przez około tydzień w przypadku antykoncepcji opartej na octanie uliprystalu (ellaOne), a w przypadku antykoncepcji opartej na lewonorgestrelu (Escapelle) jest możliwa krótsza przerwa w karmieniu piersią (ok. 8-10 godzin). Hormony zawarte w antykoncepcji postkoitalnej mogą przenikać do mleka matki. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na negatywny wpływ na zdrowie dziecka, należy stosować się do zaleceń producenta, które są opisane w ulotce każdego z tych leków oraz zaleceń lekarza. Odstawiając dziecko od piersi, należy regularnie ściągać mleko w celu utrzymania laktacji. W przypadku karmienia piersią należy koniecznie podać tę informację w formularzu konsultacji medycznej. Warto również rozważyć bardziej typowe metody antykoncepcji po porodzie.

Jeśli regularnie stosujesz antykoncepcję hormonalną, taką jak tabletki antykoncepcyjne, plastry, krążki lub zastrzyki, to najprawdopodobniej nie będziesz potrzebować tabletki „dzień po”. Jednak jeśli w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej zapomnisz wziąć jednej z tabletek lub będziesz brać antybiotyk, który może wpłynąć na skuteczność antykoncepcji, albo nastąpi sytuacja, która może osłabić ich skuteczność, wtedy możesz rozważyć zażycie tabletki „dzień po” w celu zwiększenia ochrony przed niechcianą ciążą. Należy jednak pamiętać, że tabletki „dzień po” nie powinny być brane pod uwagę do regularnego stosowania, a jedynie jako środek awaryjny w razie wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności i przy niezabezpieczonym stosunku.

Konsultacja w Klinice dla Kobiet kosztuje 59,99 zł (cena jest uzależniona od aktualnych promocji), natomiast cena zapisanych na receptę tabletek jest ustalana przez podmiot dystrybuujący. 

Szybka Konsultacja – Antykoncepcja Awaryjna

KONSULTACJA LEKARSKA

Przed Tobą konsultacja lekarska w kierunku Antykoncepcji Awaryjnej. Konsultacja składa się z 19 pytań/informacji ponumerowanych od 2 do 20. Pytania zorganizowane są w sześć grup:

1. Regulamin i Polityka Prywatności,

2. Pytania kluczowe,

3. Ważna uwaga,

4. Kilka kluczowych pytań na początek,

5. Twoje zdrowie,

6. I ostatnie pytanie na koniec.

Na wszystkie pytania proszę odpowiadać wg swojej najlepszej wiedzy. W przypadku wątpliwości proszę najechać kursorem na znak zapytania znajdujący się przy numerze pytania.

W przypadku kiedy dalej nie jesteś pewna jak odpowiedzieć na pytanie, zaznacz proszę odpowiedź „Nie wiem, nie jestem pewna”. W razie potrzeby ja lub moi asystenci skontaktujmy się z Tobą w celu wyjaśnienia wątpliwości.

Swobodne udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania nie powinno zająć więcej niż pięć do siedmiu minut.

W każdej chwili można przerwać konsultację. Gdy konsultacja zostanie przerwana czy to na żądanie bądź z przyczyn technicznych trzeba rozpocząć nową konsultację.

Może zdarzyć się tak, że konsultacja może zakonczyć się automatycznie, zanim odpowiesz na wszystkie pytania. Staje się tak gdy odpowiedź na udzielone pytanie uniemożliwia wystawienie recepty na antykoncepcje awaryjną, np. w przypadku kiedy Twój stan zdrowia jest przeciwskazaniem do jej użycia. Kiedy tak się stanie, zostaniesz o tym poinformowana a wyjaśnienie sytuacji znajdzie się również w Twoim panelu pacjenta.

PŁATNOŚĆ WYKONASZ PO WYPEŁNIENIU FORMULARZA. Operator płatności: przelewy24.pl

OK, zaczynamy.